Jaké nářadí nesmí doma chybět, i když nejste žádný kutil?

Doma se občas může pokazit nějaká maličkost
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
28. listopadu 2019 18:50 / Depositphotos
  0   0
Občas se to stane každému, že povolí dvířka od kuchyně, šroubek od zásuvky nebo je potřeba přitáhnout uvolněná řídítka na jízdním kole. I když nejste zrovna kutil, tyto činnosti by měl zvládnout každý. Je však potřeba mít doma alespoň pár šroubováků a základní nářadí.

Na menší nehody hned nemusíte volat opraváře nebo hodinového manžela, u kterého vyhodíte zbytečně peníze a také je možné, že budou zaneprázdnění a stejně by přijeli až za několik dní. Za tu dobu už si můžete s maličkostmi poradit sami.

Tři velikosti

Je dobré si pořídit nějaký základní set nářadí. Hlavní jsou šroubováky. Chybět nesmí plochý a křížový, ale je potřeba mít u každého minimálně tři velikosti. Jednou totiž budete montovat malý šroubek u skříňky v koupelně, podruhé budete potřebovat něco většího na velkou šatní skříň. U velkých sad šroubováků v kufřících si dejte pozor na to, aby nebyly jen násady na šroubovák a byly natolik široké, že je do úzkých otvorů nedáte.

Chybět by neměly kleště, kterým se lidově říká kombinačky. Hodit se budou i štípací kleště pro elektrikářské práce a také kleště s dlouhými čelistmi a oblým profilem. Když bude potřeba uvolnit větší štroub, pomoct si můžete kleštěmi s posuvným kloubem, kterým se říká sikovky. Obdobně funguje i hasák, který by neměl ve vaší výbavě chybět.

Součástí domácího nářadí by měly být klíče, inbusový klíč a gola klíče. Zatímco u klasických klíčů máte většinou dvě velikosti, jednu z každé strany, u goly můžete mít nádstavce stejně jako u šroubováků a lze používat různé velikosti. Zatímco na nejnezbytnější akce vám postačí klasické klíče, u goly už si poradíte i s obtížnějšími věcmi. Hodit se může například u oprav auta, pokud si na ni troufnete.

Svinovací metr

Po ruce by měl být i metr. Obyčejný svinovací metr koupíte v obchodě i za pár korun. Můžete vzít ale i dražší, který vyjde už na pár stovek. Záleží, jak moc ho chcete mít přesný a odolný. Pokud ho použijete párkrát do roka, vystačí vám levnější varianta. Pokud ale budete dělat třeba podlahu nebo něco stavět, měli byste si raději připlatit a koupit lepší metr.

Hodit se může i svěrák. Stačí malý, lehký a mobilní, ale aby byl pevný. Dobrý je svěrák s upínáním na svorku, přenosný a nejlépe otočný. Neuděláte hloupost ani v případě, že si pořídíte vrtačku. Už je ale potřeba uznat, že zatímco šroubováky, klíče a metr jsou jen drobnosti, vrtačka už je větší a dražší věc, se kterou musíte být o to obezřetnější. O vrtačce jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Věda & Vesmír

Každý rok spadne na Zemi 5 200 tun mimozemského prachu

Bydlení

Klíč k úspěšnému pěstování záleží na kvalitě substrátu. Podle čeho se řídit a jak vybrat tu...

Zavřít reklamu