Vybíráte si první aku vrtačku? Nechejte si poradit

 Dílna 
02. února 2017 12:17 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Aku vrtačku lze použít na plast, dřevo i kov. www.rucni-naradi.cz
Chystáte se koupit svoji první aku vrtačku, bez které pak nedáte v kutilských pracích ani ránu? Pokud nejste ostřílení kutilové, nechejte si poradit! Šroubování a vrtání se pak stane vaší oblíbenou činností, do které se budete pouštět s radostí!

Akumulátorová vrtačka je obdobná jako vrtačka elektrická, ale má velkou výhodu v tom, že není závislá na elektrické síti. Je tak jednoduché pracovat s ní nejen doma, ale i venku, aniž se člověk omezujete kabelem nebo prodlužkou. Aku vrtačku tvoří dvě základní části, a to tělo a akumulátor. Akumulátor se stará o přísun elektrické energie, aby vrtačka fungovala. V těle je zase motorek, převodovka, upínací mechanismus a další funkční součásti.

Jaký akumulátor?

Existují tři základní parametry akumulátorů. Je to typ, napětí a kapacita. Typy jsou nejčastěji tři a označují se jako NiCd, NiMh a Li-ion. Nejmodernější je Li-ionový akumulátor, který má vysoký výkon i kapacitu, ale taky nízkou hmotnost. Nemusíte se u něj bát takzvaného samovybíjecího efektu, který je nevýhodou ostatních dvou typů. Li-ion je nejméně náročný na údržbu a nevadí mu nečinnost. Staršími typy jsou potom NiCd a NiMh. Mají dobrou výkonnost a snesou vysoký počet nabíjecích cyklů, ale na druhé straně vyžadují více péče, aby vydržely delší dobu.

Napětí je v rozsahu od 3,6 do 36V. Čím větší napětí, tím větší výkon vrtačky. S napětí souvisí i síla vrtačky. Její konstrukce by měla být ve shodě s napětím akumulátoru. Není dobré mít vrtačku se silným výkonem a akumulátor s nízkým napětím, protože slabá baterie silnou vrtačku nebude dostatečně pohánět.

Dvě baterie

Kapacita akumulátoru se udává v ampérhodinách a určuje, jak dlouho vydrží baterka na jedno nabití. Minimální je 1,5AH, pokud hodláte pracovat více, je lepší mít 2,0AH, ale i 3,0 nebo 4,0 Ah. Je rozumné koupit vrtačku v sadě se dvěma akumulátory. Když se první vybije, je jednoduché sáhnout po druhém a pokračovat v práci. Vybitá baterie se dá jednoduše do nabíječky.

Aku vrtačka provrtá bez problémů plast, dřevo i kov. Pokud máte v úmyslu vrtat do cihlové zdi, je lepší mít aku vrtačku s příklepem. Je to ale spíš doplňková funkce, takže nelze čekat zázraky.

Nabíječka součástí

Přístroj má obvykle jednu nebo dvě rychlosti. Dvourychlostní jsou dobré v tom, že vyšší otáčky se používají na vrtání a nižší na šroubování. Některé kusy mají i pracovní LED diodu, kterou je možné si posvítit ve tmě. Nabíječka by měla být součástí sady a nezapomeňte se zeptat, za jak dlouho vrtačku nabije. V současnosti existují rychlonabíječky, které odvedou svou práci za půl hodiny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Andrea (43): Manžel na mě přenesl pohlavní chorobu. Nedokážu mu odpustit, nevím, jak dál

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty