Vybíráte si první aku vrtačku? Nechejte si poradit

 Dílna 
02. února 2017 12:17 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Aku vrtačku lze použít na plast, dřevo i kov. www.rucni-naradi.cz
Chystáte se koupit svoji první aku vrtačku, bez které pak nedáte v kutilských pracích ani ránu? Pokud nejste ostřílení kutilové, nechejte si poradit! Šroubování a vrtání se pak stane vaší oblíbenou činností, do které se budete pouštět s radostí!

Akumulátorová vrtačka je obdobná jako vrtačka elektrická, ale má velkou výhodu v tom, že není závislá na elektrické síti. Je tak jednoduché pracovat s ní nejen doma, ale i venku, aniž se člověk omezujete kabelem nebo prodlužkou. Aku vrtačku tvoří dvě základní části, a to tělo a akumulátor. Akumulátor se stará o přísun elektrické energie, aby vrtačka fungovala. V těle je zase motorek, převodovka, upínací mechanismus a další funkční součásti.

Jaký akumulátor?

Existují tři základní parametry akumulátorů. Je to typ, napětí a kapacita. Typy jsou nejčastěji tři a označují se jako NiCd, NiMh a Li-ion. Nejmodernější je Li-ionový akumulátor, který má vysoký výkon i kapacitu, ale taky nízkou hmotnost. Nemusíte se u něj bát takzvaného samovybíjecího efektu, který je nevýhodou ostatních dvou typů. Li-ion je nejméně náročný na údržbu a nevadí mu nečinnost. Staršími typy jsou potom NiCd a NiMh. Mají dobrou výkonnost a snesou vysoký počet nabíjecích cyklů, ale na druhé straně vyžadují více péče, aby vydržely delší dobu.

Napětí je v rozsahu od 3,6 do 36V. Čím větší napětí, tím větší výkon vrtačky. S napětí souvisí i síla vrtačky. Její konstrukce by měla být ve shodě s napětím akumulátoru. Není dobré mít vrtačku se silným výkonem a akumulátor s nízkým napětím, protože slabá baterie silnou vrtačku nebude dostatečně pohánět.

Dvě baterie

Kapacita akumulátoru se udává v ampérhodinách a určuje, jak dlouho vydrží baterka na jedno nabití. Minimální je 1,5AH, pokud hodláte pracovat více, je lepší mít 2,0AH, ale i 3,0 nebo 4,0 Ah. Je rozumné koupit vrtačku v sadě se dvěma akumulátory. Když se první vybije, je jednoduché sáhnout po druhém a pokračovat v práci. Vybitá baterie se dá jednoduše do nabíječky.

Aku vrtačka provrtá bez problémů plast, dřevo i kov. Pokud máte v úmyslu vrtat do cihlové zdi, je lepší mít aku vrtačku s příklepem. Je to ale spíš doplňková funkce, takže nelze čekat zázraky.

Nabíječka součástí

Přístroj má obvykle jednu nebo dvě rychlosti. Dvourychlostní jsou dobré v tom, že vyšší otáčky se používají na vrtání a nižší na šroubování. Některé kusy mají i pracovní LED diodu, kterou je možné si posvítit ve tmě. Nabíječka by měla být součástí sady a nezapomeňte se zeptat, za jak dlouho vrtačku nabije. V současnosti existují rychlonabíječky, které odvedou svou práci za půl hodiny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod