Tipy, jak odstranit vosk z různých povrchů

Věci polité voskem nejsou odepsané, skvrn se můžeme zbavit
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
26. listopadu 2017 12:12 / Shutterstock
  3   0
Máte rádi atmosféru, kterou vyvolávají zapálené svíčky za dlouhých zimních večerů? Potom určitě víte, že naopak nic nedokáže zkazit náladu tak, jako když se vám povede vylít na stůl nebo na koberec vosk. Špatná zpráva je, že neexistuje žádný kouzelně rychlý způsob, jak vosk odněkud sundat. Dobrá zpráva je, že když víte, jak na to, a jste dostatečně trpěliví, nakonec se vosku zbavíte.

Když se vám povede polít voskem stěnu, na jeho odstranění budete potřebovat papírové utěrky, žehličku anebo fén na vlasy. Přiložte několik papírových utěrek k vosku, nahřejte žehličku na nejnižší teplotu a několikrát s ní přejeďte přes špinavé místo. Vosk by se měl nalepit na papír. Stejným způsobem můžete použít i fén na vlasy.

Obdobně dostanete vosk i z koberce. Místo papírové utěrky použijte ale papírovou tašku. Zase ji umístěte na vosk a několikrát přejeďte žehličkou, dokud se vosk nevstřebá do papíru.

Pokud si pokapete voskem stůl nebo nějaký jiný dřevěný kus nábytku, změkčete ho fénem na vlasy a utřete jej měkkým hadrem. Odolejte nutkání vosk po kouskách odlámat, mohli byste tím poškodit dřevo nebo jeho ochrannou vrstvu.

K odstranění vosku z látky jsou potřeba tři kroky. Nejprve dejte poškozenou látku asi na půl hodiny do mrazáku. Potom ji vytáhněte a vosk seškrábejte. Potom použijte metodu s žehličkou a papírovou taškou, abyste odstranili mastnou skvrnu. Nakonec přímo na flek naneste prací prostředek a látku vyperte.

Jestli si rádi svíčkami navozujete romantickou atmosféru v koupelně, asi vás bude zajímat, jak sundat vosk z povrhu umyvadla nebo vany. Použijte kreditní kartu nebo nějaké jiné plastové škrabadlo. Pokud vosk nechce povolit, můžete jej uvolnit horkou vodou.

Kdybyste náhodou byli hodně nešikovní a povedlo by se vám dostat vosk na vlasy, není to žádná katastrofa. Jestli je vosk blízko ke konečkům, rozpusťte ho pomocí horké vody. Pokud je blízko ke kořínkům nebo máte krátké vlasy, vosk uvolníte vmasírováním olivového oleje.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Jak opravit starý dřevěný nebo drátěný plot

Zavřít reklamu