Jak se efektivně zbavit potravinových molů

Tyto typy potravin moli nejčastěji napadají
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
10. září 2018 10:01 / Shutterstock
  42   9
Potravinoví moli jsou noční můra. Kladou drobná vajíčka do vaší mouky, cereálií a dalších suchých zásob. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se živí čímkoliv, co najdou kolem sebe. Potom se zakuklí, a nakonec vylíhnou v dospělé moly, kteří brzy začnou klást další vajíčka.

Pokud máte silně zamořenou kuchyň, může trvat její vyčištění až půl roku. Zde je několik tipů, jak se molů zbavit a jak si dávat pozor, aby se nám domů vůbec nedostali.

Zbavte se veškerého suchého jídla

Toto může znít extrémně, ale pokud jste našli larvu potravinového mola v jednom sáčku s moukou, je prakticky zaručené, že navštívili také cereálie, ovesné vločky, rýži, různá semínka a další suché suroviny uskladněné ve stejné skříňce. Sbalte všechno do jedné tašky a vyhoďte do popelnice. Neskladujte tento odpad v garáži nebo jinde vevnitř, jinak riskujete rozšíření i do jiných částí domu.

Mějte na paměti, že larvy se dokáží prokousat skrz papír a plast, a proto pečlivě zkontrolujte všechny obaly, jestli nenajdete dírky. Pokud jste na pochybách, můžete některé sáčky dát na čtyři dny do mrazáku, abyste zabili všechny potenciální vajíčka.

Pusťte se do pořádného úklidu

Nad tímto krokem vůbec nepřemýšlejte. Molové se skrývají i v těch nejmenších škvírách včetně puklin v konzervovaném zboží a dalších obalech. Otřete sklenice a plechovky vodou s přípravkem na nádobí. Pečlivě vysajte skříňky i celou spíž a zvláštní pozornost věnujte rohům a škvírám. Až dokončíte úklid, vyměňte sáček do vysavače. Všechny police setřete vodou s čistícím prostředkem. Pro snazší úklid v budoucnu můžete police vystlat novinami nebo použitým balicím papírem.

Nastražte pasti

Pesticidy proti molům příliš nefungují a stejně není bezpečné je používat na místě, kde skladujete jídlo. Existuje ale možnost nastražit lepkavé pasti, které pomocí feromonů vábí samičky molů. Tímto způsobem se zabrání rozmnožování, takže se nebude zvětšovat množství vajíček, kterých se budete muset zbavit. Samotné pasti vám nepomohou zbavit se problému, ale usnadní vám boj se zamořením.

Nezapomínejte na prevenci

Abyste problémům předešli, všechny suché potraviny skladujte ve vzduchotěsných sklenicích nebo uzavíratelných plastových sáčcích. Jestli chcete být obzvlášť opatrní, můžete suroviny potom, co si je přinesete domů, dát na několik dnů do mrazáku, abyste zabili možná vajíčka. Zde je několik dalších tipů, jak zabránit hmyzu, aby se vám dostal domů.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: moli, zamoření, hmyz, kuchyň
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Věda & Vesmír

Události kolem UFO v Roswellu z roku 1947 nebyly dosud vysvětleny

Bydlení

Jak vybrat dřevěnou podlahu, aby vám dělala parádu a dobře sloužila

Zavřít reklamu