Pelety jsou dražší než dřevo. Poradíme vám, jak na nich ušetřit
Topí dřevem, ale bez práce. Majitelé peletových kotlů a kamen nemusejí štípat ani přikládat, lisované dřevěné válečky se dopraví do kotle automaticky. Problémem u pelet však bývá vyšší pořizovací cena než například u smrkového dřeva. Teď je ale správný čas, abyste na nich ušetřili. Ne však koupí nižší kvality, ale koupí v jarních měsících.
Prodejci potvrzují, že zásoby paliva se vyplatí pořídit v předstihu. Ideální měsíce jsou duben, květen a červen. Jakmile se přiblíží začátek topné sezony, ceny pelet opět porostou.
Sezónní výkyvy v cenách pelet souvisí s rytmem práce v dřevařských závodech, které dodávají peletárnám vstupní surovinu, dřevěnou pilinu. Peletárny nabízejí zboží za nižší ceny, aby stimulovaly poptávku i mimo hlavní sezonu a pelety jim neležely do zimy ve skladech.
Peletové silo
Je však důležité, abyste měli velké peletové silo, kde byste mohli zásoby na celou zimu skladovat. I pokud takovým místem nedisponujete, lze to vyřešit.
Pokud nemáte místo, kam byste si nechali celou várku pelet složit, je možné najít si i firmu, u které si pelety pouze předplatíte, a firma vám je postupně podle skladových možností zákazníka dodává.
Rozdíl bude velký
Nakoupit pelety na jaře se obzvláště letos opravdu vyplatí! Letošní rozdíl v cenách pelet bude totiž přes 1 000 Kč na tunu. Díky tomu můžete ušetřit 5 000–6 000 Kč ročně.
Vytápíte-li peletami celý bytový dům nebo s nimi topíte ve firmě, úspory půjdou až do desítek tisíc korun za rok. Máte-li ještě vyšší spotřebu pelet, například při vytápění nemocnice, můžete uspořit dokonce i stovky tisíc korun ročně.
Náklady na vytápění peletami se pohybují dlouhodobě mezi cenou hnědého uhlí a zemního plynu, jsou levnější než olej nebo elektřina. A tady vám pomůžeme vybrat ten správný kotel.