Vánoční stromek v květináči. Co s ním po Vánocích?

 Dům 
03. ledna 2015 19:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Váš vánoční stromek v květináči vyžaduje péči i po Vánocích. Wikimedia Commons
Řezané vánoční stromky lidé vyhazují ke kontejnerům dle tradic na Tři krále. Ale vánoční stromky v květináčích vyžadují další péči, aby jste se z nich mohli těšit i v další sezóně.

Zimní spánek nelze ošidit
Stromek pěstovaný v květináči jako vánoční má jednu jedinou nevýhodu – v teplém a útulném prostředí si jej nemůžeme užívat příliš dlouho. V zimě je naprogramovaný k vegetačnímu klidu, který nezbytně potřebuje. Pokud je přerušeno delším teplem, stromek po opětovném přemístění do zimy uhyne, neboť začne předčasně rašit. A ani trvalé umístění v teple není řešením, neboť to jehličnan z našeho klimatického pásma dlouhodoběji nesnese.

Co se stromkem po Vánocích?
Mimo vánoční svátky je pro stromek nejlepším místem zahrada. Zde jej můžeme zapustit do země i s kontejnerem a na jaře ho přesadit do o číslo větší nádoby. Zapuštěná nádoba nejen dobře vypadá, ale tolik se v létě nepřehřívá, v zimě zase nepromrzne.

Místo zahrady postačí i balkón
V dostatečně velké a v zimě proti promrznutí izolované nádobě však může stromek trvale vegetovat i na balkóně či terase. Zde mu svědčí ochrana před přímým poledním sluncem. Po více letech je čas na obměnu Stromek pěstovaný v nádobě sice při správné péči vydrží léta, ale desítky let nikoli – pokud jej nepěstujete přímo jako bonsaj.

Pokud zahrada skýtá dostatek místa, můžete stromek po několika letech vysadit nechat vyrůst, přidat do živého plotu a podobně. Místo něj pak zakoupit sazenici novou, nebo si dokonce vypěstovat vlastní, řízkováním nebo hřížením.

TIP! Pokud je stromek v nádobě pěstován celoročně, potřebuje zálivku i přihnojení. Na trhu jsou i hnojiva určená specielně pro jehličnany.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu