Dlažbu lze pokládat různým způsobem. Zvolte metodu podle svých schopností
Mezi hlavní výhody keramické dlažby patří její odolnost a životnost. Vydrží desítky let, v létě příjemně chladí, v zimě (v případě podlahového vytápění) má velice dobré vodivé vlastnosti. Hospodyňky zase ocení, že v rámci podlahových krytin jde o nejjednodušeji udržovatelný materiál. Tloušťka dlažby se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 mm, lepidlo se nanáší v tloušťce 4 až 10 mm.
Při výběru dlažby je třeba brát v potaz i to, aby barevně ladila se zbytkem interiéru, ale důležitý je hlavně materiál a rozměr. Někdo preferuje velkoformátové dlažby, někomu nevadí ani to, že si vyhraje s malým formátem. Než začnete dlažbu lepit na podlahu, dobře si rozmyslete, jakým způsobem pokládku provedete. Některé varianty zvládnou i začátečníci, jiné typy skladeb už vyžadují větší zručnost a zkušenost. O tom, jak nejlépe dlažbu vybrat, jsme psali zde.
Pokládání rovným způsobem
Jde o klasiku, kterou zvládne i začátečník. Pokud máte nízký strop, zvolte raději úzkou dlažbu a pokládejte ji svisle, radí odborníci. Tento typ pokládky je vhodný pro pravoúhlé tvary.
Hlavní výhodou je poměrně snadný způsob pokládání. U obkladů stěn můžete použít ozdobné listely. Ty ale nejsou vhodné tam, kde jsou nízké stropy.
Diagonální způsob pokládání
Přehledně uspořádané místnosti získají díky diagonálnímu položení dlaždic více dynamiky. Tento způsob pokládky vypadá dobře ve velkých místnostech, ale i v úzkých chodbách.
Pokud víte, že místnost má křivé stěny, bude diagonální pokládka ideálním řešením - nerovnosti zdí totiž opticky zamaskujete. Také pocitově místnost rozšíříte. Pokládku můžete ukončit polovičními dlaždicemi.
Pokud se ale rozhodnete pro tento typ pokládky, počítejte s o něco větším odpadem. A rozhodně jde o náročnější metodu. Vše je třeba dobře rozměřit a naplánovat. Čeká vás hodně dořezů, za mravenčí práci ale budete odměněni zajímavou podlahou.
Šachovnice
Dříve byla pokládka ve stylu šachovnice velmi oblíbená a dnes se k této klasice opět řada stavebníků ráda vrací. Asi největší výhodou tohoto způsobu pokládky je, že docílíte výrazného efektu bez velkých nákladů.
V podstatě střídáte dva odstíny, stejně jako na šachovnici. Může jít o kombinaci jakýchkoliv barev podle vašeho vkusu, ale klasika v podobě černé a bílé je asi nejoblíbenější.
Způsob pokládání přesazením
Střídavá hra linií se hodí všude tam, kde potřebujete opticky rozšířit prostor. Pokud je dlaždice následující řady přesazena např. o polovinu předchozí řady, hovoříme o polovičním přesazení.
Pokud se hodláte pustit do tohoto typu pokládky, doporučují specialisté použít dlaždice s poměrem délky/šířky 2 : 1 (například rozměr 60 x 30 cm).
Různé velikosti
Dlažba nemusí mít jen pravidelný tvar, existují také moduly s různými tvary, které připomínají kamenné oblázky a podobně. Tento styl dobře vynikne ve venkovských interiérech.
I když to vypadá složitě, tuto variantu pokládky zvládne i začátečník. Pomoci si může zakoupením nalepovací mřížky, díky které zvládne položit i zdánlivě obtížnější vzory.
Nespočet vzorů
Vaše podlaha ale může připomínat i hotové umělecké dílo. Tohoto efektu docílíte pomocí různých modulárních formátů. Někdo se odváží pustit do složité mozaiky, hezky ale vypadá i to, když podlahu jen opatříte zajímavým lemem.
V tomto případě se fantazii meze nekladou. V obchodech jsou na výběr různé vzory a formáty, které lze zajímavě kombinovat.
Tento způsob pokládky už ale vyžaduje větší zručnost a zkušenost, takže pokud se na to necítíte, pozvěte si profesionála.