Poradíme vám s výběrem sekačky

Výběr správné sekačky na trávu nepodceňujte v případě, že chcete mít na své zahradě golfový pažit. Sekání trávy totiž pomáhá v jejím růstu i hustotě.
 Dům 
13. února 2015 03:59 / Wikimedia Commons/Charles & Hudson
  0   0
Trh je doslova zaplaven různými druhy sekaček od známých i méně známých výrobců. Pomůžeme vám zorientovat se v jejich bohaté nabídce a vybrat si tu pravou.

Velikost udržovaných travnatých ploch

Nepsané pravidlo říká, že elektrické sekačky jsou vhodné na velikosti ploch do maximálně 300-600 m2. Na větší plochy už tyto sekačky nejsou vhodné kvůli potřebné délce kabelu, kapacitě baterií (platí pro bateriové sekačky) a menší šíři záběru do cca 43 cm (a tedy vyšší pracnosti). Na plochy do maximálně 1000 až 2000 m2 jsou vhodnější sekačky benzinové s šířkou záběru 48 cm a více. Navíc, na plochy nad 500 m2 už začíná být zajímavý i nucený pojezd sekačky. Ten je ale zajímavý i u menších ploch v případě, že máte menší fyzickou dispozici. Nad 1500 m2 je již vhodné uvažovat o zahradním traktoru.

Členitost zahrady

Také členitost pozemku je důležitým kritériem při výběru sekačky. Máte-li zahradu plnou nerovností a klikatých překážek, třeba záhonů, zvolte si ze široké nabídky motorových sekaček. Neomezuje vás přívod elektrické energie a předejdete i problémům s elektrickým kabelem, který se může snadno zamotat a z pohodlného sekání se tak stane stresující činnost. Při větší ploše a pravidelném tvaru však můžete používat i elektrickou sekačku.

Frekvence kosení

V případě, že sečete často (1 - 2 x týdně nebo častěji), vyplatí se vám investovat do kvalitní sekačky s kvalitním motorem, která vám ušetří v konečném důsledku nejen nervy, ale i čas a peníze. V případě častého kosení je trávník nižší, a proto není potřeba vysoký výkon motoru. Rovněž určitě stojí za povšimnutí funkce zvyšující pohodlí při práci - centrální nastavování výšky kosení, variabilní rychlost pohonu kol či připojitelná hadice na čištění sekačky.

Při menší frekvenci kosení vás nemusí až tak zajímat kvalita motoru, ale výkon by neměl být příliš malý, kvůli nárazové zátěži. Stejně tak má být maximální výška kosení o něco větší. Cetky zvyšující komfort nejsou v tomto případě až tak důležité a dá se na nich ušetřit.

Kde ji skladovat

Pokud jste už zvážili všechny předcházející požadavky, dalším kriteriem je velikost sekačky a její skladnost. Už i na to v současnosti výrobci myslí, takže také vy berte toho hledisko v úvahu, protože sekačka bude velkou část roku nečinná a bude jen zabírat místo v garáži nebo ve sklepě.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Bydlení

Nová barva fasády. Rozhoduje barva oken, střechy i vzhled okolí

Zavřít reklamu