Zajistit si v bytě chládek nemusí stát majlant. Řešením může být stropní ventilátor

 Dům 
06. července 2018 12:59 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Stropní ventilátor se hodí nejen v létě Shutterstock
V horkých letních dnech se v mnoha bytech nedá prakticky vydržet. Někdo se rozhodne zainvestovat do nákladné klimatizace. Co ale dělat, když zrovna neoplýváte penězi? Řešením může být stropní ventilátor. Možná budete překvapeni, co všechno dokáže.

Stropní ventilátory jsou oproti klasické klimatizační jednotce daleko levnější. Pokud si nepotrpíte na vyloženě designovém kousku, jehož cena může přesáhnout i 10 tisíc korun, tak ty lacinější lze sehnat už kolem tisícikoruny, a to je řeč o ventilátoru se světlem. Existují i bez osvětlení.

Na léto i na zimu

Pokud se domníváte, že stropní ventilátor oceníte pouze dva měsíce v roce, jste na omylu. Jednak horké počasí vás v bytě může potrápit i na jaře či na podzim. Ale hlavně - dnešní ventilátory lze využívat nejen k víření studeného vzduchu z venku, ale i k míchání teplého vzduchu v místnosti v zimních měsících. Úspora nákladů na topení může díky stropnímu ventilátoru dosáhnout až 20 procent.

Podobně levné jsou také stolní ventilátory, ale ty stropní jsou praktičtější - nezabírají totiž zbytečně místo. Visí na stropě a mohou sloužit zároveň jako svítidlo. Navíc stropní ventilátor víří vzduch přesně z místa, odkud to potřebujete, což se o stolním ventilátoru vždy říct nedá.

Snadné ovládání

Na trhu jsou k dostání různé typy stropních ventilátorů a vybrat si můžete i podle způsobu ovládání. Ty jednodušší řídíte pomocí řetízku, za který stačí zatáhnout. Sofistikovanější modely už disponují komfortním vypínačem na zdi či dálkovým ovladačem.

Výhody  a nevýhody

Hlavní funkcí stropního ventilátoru je rozproudění vzduchu v místnosti. Pokud vzduch cirkuluje, tak se promíchává a pocitově vás ochlazuje. Větráky ochlazují lidi, ne místnost, což pro jejich účel bohatě stačí.

Velikou výhodou stropního ventilátoru oproti klimatizaci je jeho nižší pořizovací cena. Navíc jsou energeticky mnohem méně náročné (obvyklý výkon je 40 - 60 W) a v zimě šetří náklady za topení (při zapnutí zpětného chodu).

Jejich montáž je poměrně snadná, stačí připevnit ke stropu, tudíž nezabírají žádné místo.

Oproti klasické klimatizaci také stropní ventilátor nevyžaduje žádnou speciální údržbu a při jeho použití se může větrat, proto je v místnosti stále čerstvý vzduch a fouká příjemný vánek. O tom, jak prach může u klimatizace snížit výkon, jsme psali zde. Oproti klimatizaci je při nízkých otáčkách také tišší a s jeho použitím nejsou spojena žádná zdravotní rizika.

Nevýhodou je, že vzduch se reálně neochlazuje, proto není při opravdu vysokých teplotách pocit ochlazení tak znatelný. Pocitově sníží teplotu maximálně o 4 °C. Stropní ventilátor oproti klimatizaci nemění vnitřní prostředí domácnosti - jen posiluje proudění vzduchu v místnosti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...