Kávové filtry se hodí v každé domácnosti, jejich využití vás možná překvapí
Papírové kávové filtry vynalezl Mellita Bentz roku 1908 v Německu, takže je lidé využívají už 111 let. Bylo by tak s podivem, kdyby za tu dobu někdo neobjevil způsoby, jak lze tuto pomůcku využít i jinde v domácnosti. Výhodou kávových filtrů je, že jsou propustné, savé a přitom pevné. Všechny tyto vlastnosti dělají z kávového filtru všestranného pomocníka v domácnosti.
Umytá okna beze šmouh
Vyzkoušeli jste už všechny možné rady, jak umýt okna tak, aby na skle nezůstaly šmouhy, ale dosud jste nebyli s výsledkem na 100 procent spokojeni? Až se zase pustíte do pulírování oken, zkuste si místo novin, utěrek nebo látkových hadříků vzít do ruky kávový filtr. Nepouští totiž žádné chloupky a sklo zanechává hezky čisté a beze šmouh, takže možná konečně budete spokojeni. Filtrem můžete perfektně vyleštit i zrcadla nebo skleničky.
Přesazování květin
Pokud jste někdy přesazovali květiny, určitě jste už řešili problém, že z květináčů s otvorem pro odtok vody vypadává zemina a na parapetu pak míváte nepořádek. Kávový filtr tomu udělá přítrž. Jednoduše odtokové otvory v truhlíku nebo v květináči přikryjte kávovým filtrem a máte po starostech. Voda filtrem snadno proteče, ale zemina se nevyplaví. O tom, jak správně přesadit květiny, jsme psali zde.
Místo cedníku
Chybí vám doma cedník nebo má příliš velké otvory? Pokud máte doma kávové filtry, máte vyhráno. Přes filtr přecedíte nejen kávu, ale i cokoliv dalšího. Můžete si být jisti, že filtrem nepropadnou ani ty nejmenší kousky jídla.
Víno bez korku
Možná se vám to už někdy stalo - snažíte se vývrtkou otevřít láhev vína a zátka se vám celá rozpadne, takže vám uvnitř plavou drobné částečky korku. S kávovým filtrem tuto patálii vyřešíte levou zadní. Jednoduše si nalijte víno do skleničky přes kávový filtr a po korkových drobcích nebude ani památky.
Praktická mistička
Kávový filtr můžete také proměnit v praktické servírovací misky. Nasypat do nich můžete například pop corn nebo sušenky. Tuto vychytávku oceníte třeba během jízdy v autě, zbytečně totiž nenadrobíte. Ale i doma, kde si ušetříte čas a práci s mytím nádobí. Pokud navíc použijete nebělený papírový filtr, nevytvoříte ani zbytečný odpad. Filtr lze totiž snadno zkompostovat.
Odmašťovač
Vzhledem k výborné savosti můžete kávové filtry použít i při smažení. Filtr totiž snadno odsaje přebytečný tuk například z topinek, slaniny či jiné pochutky. Lze k tomu sice použít ubrousek, ale ten je příliš jemný a občas na jídle zanechá drobné kousky papíru. To se vám s kávovým filtrem rozhodně nestane.
Pytlík na koření
Kávový filtr využijete také při vaření pokrmu, do kterého přidáváte koření typu bobkový list, celé kuličky pepře, nového koření či jalovce. Koření se totiž z pokrmu vytahuje jen velmi těžko. Můžete ale vše potřebné dát do kávového filtru, který pak pevně svážete provázkem. Pytlík s kořením vložte do hrnce a vařte tak, jak jste zvyklí. Koření splní svou funkci, ale ve finále vše díky filtrovému pytlíčku jednoduše z pokrmu vytáhnete. Fígl uplatníte nejen při vaření polévek, gulášů či jiných jídel, ale i třeba při přípravě oblíbeného svařáku.