Topíte v zimě dřevem? Správným výběrem můžete výrazně ušetřit
Dřevo na topení lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na měkké a tvrdé. Do první skupiny patří jehličnany a měkké listnáče (např. lípa, olše či topol). Do druhé se řadí buk, dub, habr, jasan a akát.
Výhodou tvrdého dřeva je maximální výhřevnost a dlouhá hořlavost, takže si ušetříte práci s přikládáním do kamen. Naopak nejmenší výhřevnost mají měkké listnáče - především topol a vrba. Je to proto, že hoří rychle, musíte více přikládat a spotřeba tím pochopitelně stoupá. I když je měkké dřevo levnější, není tolik kvalitní. Doporučuje se proto míchat s tvrdým. Zvláštní kategorii tvoří bříza. Její výhodou je, že dobře hoří i čerstvá a vlhká. V kombinaci s tvrdým dřevem je ideální jak pro topení v krbech, tak pro vytápění v kamnech.
Na zátop se hodí měkké dřevo
Ideální je, když máte na skladě tvrdé i měkké dřevo. S měkkým dřevem totiž bude zatápění podstatně snazší. Čím měkčí a sušší dřevo použijete, tím snadněji vzplane. Lze si sice pomoci i chemickými přípravky, které umožní zapálit dřevo i ne zcela vysušené (např. pevný líh), ale rozhodně to není ideální. Každý odborník vám potvrdí, že do kotlů nebo krbu patří jen dobře vysušené dřevo. Z mokrého dřeva je mnoho dýmu, který vám například u krbových kamen může pořádně zaneřádit sklo. O tom, jak vyčistit krb za pár minut, jsme psali zde.
Každé dřevo má jiné vlastnosti
Někdo si pořizuje na topení jednodruhové dřevo, lepší je ale mít vytvořenou zásobu z různých druhů stromů, každé dřevo je totiž vhodné k něčemu jinému.
Buk, jasan
Toto dřevo je nejvhodnější pro topení v krbu a kamnech. Má výbornou výhřevnost, rychle vysychá, lehce se zapaluje a oheň z těchto dřevin je živý se silně zářivými plameny. Naštípané dřevo je vhodné chránit před deštěm.
Dub
Dub má podobnou výhřevnost jako buk, dřevo je odolné vůči vodě a vlhkosti, je vhodné pro dlouhodobé skladování. Hoří velmi pomalu, dává poklidný oheň s krásně zářivými uhlíky. Dub je ideální pro topení v kamnech i kamnových a klasických krbech. Naštípané dřevo je vhodné nechat v prvním roce volně na dešti kvůli vyplavení tříslovin a následně ho uskladnit pod střechou.
Topol
Dobře se štípe a velmi rychle vysychá. Má nízkou výhřevnost a při spalování produkuje velké množství polétavého popílku.
Habr
Habr je jedním z nejvýhřevnějších a nejkvalitnějších dřev na topení, vydá nejvíce tepla a vydrží hořet po nejdelší dobu, tedy déle než ostatní dostupné dřeviny. Poskytuje krásné a pokojné plameny s kouzelně světélkujícími rozžhavenými uhlíky. Naštípané dřevo je vhodné chránit před deštěm, vysychá delší dobu než bukové dřevo.
Bříza
Březové dřevo je vhodné na topení v krbových kamnech i v otevřených krbech, nevystřeluje žhavé uhlíky, dobře hoří.
Akát
Akát má velmi tvrdé dřevo s vynikající výhřevností. Je odolný vůči vlhkosti a plísním podobně jako dub. Akátové dřevo je vhodné do kotlů i kamen. Vzhledem k tomu, že spalování akátu způsobuje vystřelování uhlíků, není vhodné pro topení v krbech.
Smrk
Jako ostatní měkké dřeviny (lípa, borovice, olše, osika, topol, modřín) dobře hoří. Jde o druh dřeva, který je vhodný pro rychlé dosažení vysoké teploty.
Ovocné stromy
Patří mezi tvrdé listnaté dřeviny. Jedná se o velmi kvalitní, ale vzácná a drahá dřeva. Mají vysokou výhřevnost a tvoří krásné plameny. Jako palivo se z důvodů vysoké ceny příliš nevyužívají. Kvalitou je ovocné dřevo srovnatelné s habrem. Jabloň či hrušeň jsou výhřevností srovnatelná s dubem. Švestka a třešeň jsou na tom ještě o něco lépe.