Staré noviny mají doma široké využití. Je škoda je hned vyhazovat nebo pálit

Noviny mají doma široké využití
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
06. října 2019 13:40 / Depositphotos
  8   1
Chodíte si do trafiky i několikrát do týdne pro noviny, které se vám pak po přečtení v bytě kupí? Každý přebytek novin řeší po svém, v některých domácnostech novinami podpalují v kamnech, jinde je vyhazují třeba do sběru. Lze je přitom využít daleko kreativněji a praktičtěji.

V dobách minulých se vyplatilo nosit papír do sběru, dnes už si za staré noviny ve sběrně moc nevyděláte. Využijte ale dobré vlastnosti novinového papíru k několika praktickým vychytávkám v domácnosti.

Absorbuje pach

O novinovém papíru je známo, že velmi dobře umí pohltit zápach. A to prakticky kdekoliv. Stačí tak staré noviny zmuchlat a vycpat s nimi zapáchající boty v předsíni. Stejnou službu vám ale noviny poskytnou i v případě nábytku, ze kterého se line nepříjemný odér, ale i třeba tašky nebo plastového nádobí. Dříve lidé dávali noviny také na dno odpadkového koše. Mělo to dvojí smysl - jednak zbytky nešpinily samotnou nádobu, ale zároveň novinový papír pohlcoval nepříjemné pachy v koši.

Vyleštěná okna i zrcadla

Chcete mít perfektně čistá okna beze šmouh? Naše babičky by vám poradily vyleštit je pomocí novin. Chce to ale použít klasické noviny. S lesklým papírem při leštění oken žádného skvělého výsledku nedosáhnete.

A pozor! Noviny vám pomohou i dokonale vyleštit zrcadla v bytě. Tento trik funguje i na stará a zašlá zrcadla. Staší namočit noviny do roztoku octa a teplé vody v poměru 1 : 1 a skleněné plochy vycídit.

Novinový design na stěně i nábytku

Pomocí starých novin můžete změnit i vzhled vašeho bytu. Zajímavě vypadá například zeď polepená starými novinami místo tapety. Nepřehánějte to ale s velikostí polepené plochy. Nejlépe se budou staré noviny vyjímat na menším prostoru. Novinovým papírem lze také polepit například staré a nezajímavé stínítko na lampu. Ubrouskovou metodou známou jak decoupage lze novinami ozdobit i starý nábytek či rám zrcadla, fantazii se meze nekladou. Návod na decoupage najdete v našem článku zde.

A pokud na tyto dekorace chcete použít opravdu staré noviny, které ale nemáte, nevadí. Starobylého vzhledu dosáhnete i speciálním patinováním. Stačí mít jen tři věci:

  • plech na pečení
  • noviny
  • instantní kávu

Stránku vložte na pečící plech a polijte uvařenou kávou. Chvilku počkejte, než se tekutina vsákne. Povrch ještě posypte instantní kávou a nechte ji trochu rozpít. Následně noviny přendejte na suchou plochu a papírovým ubrouskem odsajte zbytek kávy. Takto připravený podklad nechte pořádně uschnout.

Suché boty i bez vysoušeče

Obzvláště v deštivém počasí lidé ocení, když jim provlhlé boty co nejrychleji vyschnou. Někdo možná má k dispozici elektrický vysoušeč bot. Pokud se to ale netýká zrovna vás, nezoufejte, opět vám pomohou obyčejné noviny. Stačí jimi vycpat boty a papír pak podle potřeby měnit za suchý.

Výbornou savost novinového papíru oceníte i v kuchyni. Pokud vás v lednici trápí neustálé vlhko v přihrádce na zeleninu, vložte do ní noviny a máte po problému.

Nerezový povrch jako nový

Má už váš nerezový dřez v kuchyni ta nejlepší léta za sebou? Než jej nahradíte novým, zkuste jej vyčistit pomocí novinového papíru. Ten si totiž poradí i se zašlým nerezovým povrchem. Navlhčený nerezový povrch důkladně vyleštěte zmačkanými novinami. Výsledek vás možná hodně překvapí.

Zadusí plevel

Staré noviny ocení i majitelé zahrad, kteří věčně bojují na záhonech s dotěrným plevelem. Než začnete do záhonu sázet, naskládejte na záhon navlhčené a složené noviny v několika vrstvách. Na noviny dejte silnou vrstvu mulčovací kůry nebo drceného listí. Než se noviny rozpadnou, po plevelu nebude ani památky.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Věda & Vesmír

Každý rok spadne na Zemi 5 200 tun mimozemského prachu

Bydlení

Klíč k úspěšnému pěstování záleží na kvalitě substrátu. Podle čeho se řídit a jak vybrat tu...

Zavřít reklamu