Před instalací parapetů musíte hlavně dobře měřit. Důležité jsou dva rozměry
Při zaměřování parapetů budete potřebovat dva rozměry - délku a hloubku. A také metr, tužku a papír.
Délka venkovních parapetů
Venkovní parapety bývají nejčastěji pozinkované nebo hliníkové. U hliníkového parapetu platí jednoduché pravidlo: Změříte délku mezi dvěma špaletami a odečtete 1 cm. V tomto centimetru se už počítá jak s tepelnou roztažností, tak i se silou obou krytek na koncích parapetu.
Pokud zjišťujete délku parapetu zapuštěného v omítce, změřte délku mezi venkovními špaletami. K tomu připočtěte 2 cm na každé straně na zapuštění plus cca 6 mm na koncovky parapetu (obě dohromady). Celkem tedy připočtěte cca 46 mm podle přesné šířky koncovky.
Pokud se jedná o parapet bez zapuštění a máte již hotové omítky, měřte opět od omítky k omítce. Od tohoto čísla odečtěte cca 6 mm kvůli krytkám (3 + 3 mm).
Hloubka venkovních parapetů
Změřte přesně, jak mají být parapety široké. Měřte raději obě strany, ne vždy je vyzdění stejné (v tom případě počítejte s tou větší). K tomu připočtěte cca 1 cm, o který bude parapet zapuštěn pod okno, plus přesah parapetu nejméně 4 - 5 cm přes hranu spodního venkovního ostění (aby stékající voda neodkapávala na stěnu fasády).
Délka vnitřních parapetů
Vnitřní parapety se obvykle vyrábějí z PVC. Délka vnitřních parapetů se měří stejně jako u parapetů vnějších. Opět je rozdíl, jestli budete parapety zasekávat do zdi nebo jen ke zdi přikládat. Měřte přesně a raději vepředu i vzadu. Někdy není vyzdění stejné. Ještě je třeba zohlednit skutečnost, zda jsou špalety zapraveny kolmo nebo se „rozevírají“ směrem do místnosti.
Hloubka vnitřních parapetů
I tady se měří vše stejně jako u venkovních parapetů. Přesah přes hranu ostění je na vašem rozhodnutí, estetickém cítění a budoucím využití plochy parapetu (dekorace, květiny apod.). Vždy se však držte známého úsloví: „Dvakrát měř, jednou řež“. O tom, jak správně vybrat vhodný typ parapetu do bytu, jsme psali zde.