Volba topiva do krbu či krbových kamen má svá pravidla
Ne každý otop je totiž pro krby vhodný a dokonce se může stát, že vám nesprávný materiál přidělá nejednu vrásku na čele.
Specifické vlastnosti dřeva
Ono totiž není dřevo jako dřevo, jelikož každé má jiné vlastnosti a jiné chemické složení. To vše pak ovlivňuje, jak kvalitní výhřevnost má daný druh dřeviny. Důležité také je, že dřevo nesmí být vlhké a musí být dostatečně tvrdé, protože i tady platí přímá úměra, že čím tvrdší, tím lepší pro vytápění, protože dlouho hoří.
Jasným favoritem v oblasti vytápění je tak díky svým vlastnostem dub, naopak nejméně vhodné jsou větve a kmeny jehličnanů. Tyto totiž shoří suverénně nejrychleji.
Nejlepší dřeva do krbu
Jak jsme již uvedli, dubové dřevo je v této oblasti jednoznačný top. Nejenže dlouho hoří, ale také vydrží fit při dlouhodobém uchovávání. Jakmile uschne, vydrží ve skvělé kondici ještě dva roky. Velmi oblíbená jsou pak ještě polínka z břízy či ovocných stromů, jelikož i ta hoří velmi dlouho. Ostatní listnaté stromy jsou pak stejně jako jehličnaté stromy pro udržování tepla v krbu nevhodné. Velmi rychle shoří a mají nízkou výhřevnost. Čtěte také: Krb by neměl chybět v žádné pořádné zahradě.
Problémová pryskyřice
U jehličnanů navíc umí udělat velkou neplechu pryskyřice, která zůstává ve dřevě. Ta totiž během hoření způsobuje vystřelování uhlíků, a navíc velmi výrazně přispívá k zanášení komínů. Zajímavou alternativou ke dřevu jsou pak pro topení v krbových kamnech lisované dřevěné piliny známé jako brikety nebo pelety, které jsou vyrobeny z lisovaného biomateriálu, navíc skvěle hoří.