Budoucnost topných systémů

 Dům 
24. března 2020 13:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Elektrické topné systémy Internet
Jedna z nejoblíbenějších cimrmanovských hlášek zní: „My nesmíme ani naznačovat…“ Zkusíme ji porušit a naznačit moderní trendy, které v nejbližších letech ovlivní topné systémy.

Je velmi pravděpodobné, že se v oblastech vytápění – stejně jako v řadě dalších oblastí – výrazně prosadí inteligentní systémy ovládání. Tento trend může mít dvě podoby:

  • Nastavení optimálního režimu pro danou otopnou soustavu s možností regulace na dálku pomocí počítače nebo mobilního telefonu.
  • Vytváření energetických kombinací několika zdrojů vytápění tak, aby výsledný systém poskytoval maximální komfort s minimálními náklady. 

Optimální režim

Optimalizace topného režimu v domácnosti nemusí být drahá. Někteří výrobci moderních topných systémů (elektrické topné fólie, tepelná čerpadla) už s ní počítají předem a nabízejí možnost kompletní instalace. Pokud jste majiteli klasické otopné soustavy s radiátory a nechcete pořizovat celý systém vytápění nově, nezoufejte – řešení se najde! Můžete se rozhodovat podle velikosti své domácnosti, kvality jejího technického vybavení a ochoty investovat.

Chytrý termostat a ventily

Jak zajistit nižší spotřebu energie při zachování teplotního komfortu? Stačí k tomu instalace chytrého termostatu a nastavení teploty během dne za pomocí rozvrhu vytápění. Inteligentní zařízení dokáže předvídat nevhodnější čas, kdy se má kotel zapnout a začít vytápět dům. K termostatu lze přidat inteligentní radiátorové ventily, které budou regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Takové řešení se dnes dá propojit s mobilním telefonem.

Účinnější radiátory

Účinnost radiátorů se i v éře počítačů dá zvýšit jednoduchou mechanickou cestou. Třeba systémem malých tichých ventilátorků, které se jednoduše přišroubují zespodu na radiátor a vyhání teplo do vytápěného prostoru. Nejúsporněji vytápíte, když přemístíte maximum tepelné energie z radiátoru do místnosti. Významně zkrátíte běh kotle a snížíte jeho výstupní teplotu. Pocit tepelné pohody se však zvýší, protože prostor bude díky cirkulaci vzduchu protopen rovnoměrně.

Energetické kombinace

Zatím jsou ve fázi experimentu, ale brzy tomu bude jinak. Při pečlivé projektové přípravě lze i budovu s vysoce nadstandardním technologickým vybavením postavit za náklady odpovídající dnešním běžným stavbám. Plně elektrifikované budově není použit žádný jiný zdroj energie než elektřina. Vytápění je elektrické přímotopné s individuálním řízením jednotlivých prostor. Větrání zajišťuje centrální vzduchotechnická jednotka se zpětným získáváním tepla, chlazení pak kompresorová jednotka na střeše objektu v kombinaci se vzduchotechnickým systémem. Zvolený systém je velmi flexibilní a umožnuje vám řešit i velmi malé dodávky tepla či chladu individuálně a beze ztrát. Dále čtete: Když nefunguje ústřední topení dobře, zkuste ho propláchnout.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu