Jak vyrobit opakovaně použitelný obal na jídlo?

Zbytky jídla lze skladovat úhledněji než v sáčku či fólii
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
26. února 2018 12:04 / Shutterstock
  0   1
Někteří z nás spotřebují na zabalení svačin sobě i dětem do školy hromady igelitových nebo papírových sáčků a potravinových fólií. Jiní používají krabičky, které mají výhodu v tom, že je lze umýt a jídlo do nich uložit opakovaně. Existuje ale ještě další alternativa. Čtěte o návodu na její přípravu.

Příprava materiálu a pomůcek

Mezi materiál, který budeme potřebovat, patří včelí vosk v podobě kuliček a kousek látky. Vybírejte takovou, která je hrubá asi jako prostěradlo na postel, a velmi těsně utkaná. Z pomůcek si připravíme zubaté nůžky, abychom mohli látku ustřihnout bez toho, aniž by se později třepila, pergamenový papír, pečící papír, plech a štětec.

Nachystáme si látku

Ze všeho nejdřív necháme nahřívat troubu na nejnižší teplotu. Zubatými nůžkami nastříháme látku do tvarů a velikostí, které chceme. Mohou to být třeba obdélníky, čtverce nebo i kruhy. Jedinou podmínkou je, aby se vám vešly na pečící papír umístěný na plechu.

Dáme do trouby, aby se vosk roztopil

Položte pečící papír na plech a překryjte jej pergamenovým papírem. Úplně nahoru položte látku a posypejte ji kuličkami včelího vosku. Všechno dejte na pět až deset minut do trouby, aby se vosk rozpustil. Potom plech vytáhněte a vosk rozetřete štětcem tak, aby byl na všech hranách a ve všech rozích.

Nakonec necháme uschnout

Potom látku odloupněte a chvilku s ní mávejte ve vzduchu, aby vosk ztuhl. Buďte opatrní, vosk bude horký a mohli byste se popálit. Nakonec látku pověste přes židli nebo ramínko na oblečení, aby úplně vyschla. Poté celý proces opakujte s dalšími kousky látky. Ideální je mít dostatek pečícího a pergamenového papíru, abyste mohli vyrábět několik kousků najednou.

Tímto způsobem získáte hned několik navoskovaných hadříků, které jsou ohýbatelné do všech tvarů, které potřebujete, a zároveň jsou odolné a vydrží opakované používání.

Kromě obalu na jídlo si můžete sami doma vyrobit třeba i obaly na sešity a učebnice.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Věda & Vesmír

Problém se znečištěním naší planety plasty roste. Mikroplasty jsou už i ve vzduchu, který dýcháme

Bydlení

Koloniální styl bydlení. Vyberte si jednu zemi nebo oblast, kterou se budete inspirovat

Zavřít reklamu