Výběr střešní krytiny aneb střecha na celý život

 Dům 
17. května 2020 08:30 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Klíčové pro plnou funkčnost střešního systému je bezpečně odvést ze střechy vodu Internet
Víte, co má na střeše největší hmotnost? Sníh! Proto je většinou zbytečné třídit střešní krytiny podle hmotnosti. Nejvíce se totiž liší způsobem pokládky a svou trvanlivostí.

Střešní krytiny z dřevěných šindelů, pálené keramické hlíny, betonu, břidlice, plastu – ty všechny mají jednu společnou vlastnost: dají se skládat z malých dílců, ať jsou to střešní tašky, šablony, šindele, vytvářejí trvanlivou skládanou střechu, která klade důraz na kvalitu řemeslné pokládky.

Na celý život

Ponechte teď stranou plast, a to hned ze dvou důvodů: jednak pro jeho nízkou hmotnost, která je jeho nevýhodou, jednak je s ním na střechách příliš krátká zkušenost. U ostatních materiálů můžete konstatovat, že dobře sestavená skládaná střecha je střechou na celý život. Důležitými faktory při rozhodování jsou zamýšlený tvar, sklon střechy, únosnost střešní konstrukce a hlavně předpokládané zatížení sněhem.

Co unese krov

V horských oblastech hmotnost sněhové nadílky dokáže až několikanásobně převýšit hmotnost střešní krytiny. Ale když krov ve sněhovém testu obstojí, máte vyhráno. Kvalitní správně položená skládaná krytina by vám měla sloužit nejméně 30 let. Funkčnost střechy často neurčuje krytina samotná, ale pečlivé řešení celého střešního systému.

Bezpečný sklon střechy

Klíčové pro plnou funkčnost střešního systému je bezpečně odvést ze střechy vodu.  Zásadní roli v tom hraje sklon střechy. Čím je větší sklon, tím bezpečněji lze vodu ze střechy odvést. Proto mají výrobci povinnost uvádět pro každý typ tašky tzv. bezpečný sklon. Střešní taška se dá použít i u nižších sklonů, ale je nutné provést některá opatření. Může se jednat o požadavek na celoplošné bednění, na slepení pásů střešní fólie v místě přesahů, utěsnění perforací v místě kontralatí pomocí těsnicí pásky. U střech s velmi nízkým sklonem může vzniknout požadavek na vytvoření vodotěsného podstřeší. Je to technologicky náročné a realizaci střechy to může podstatně prodražit.

Pálené krytiny

U pálených tašek z keramické hlíny je výhodou přírodní materiál, dlouhodobě stálý vzhled, barevnost a životnost. Pálené krytiny jsou o třetinu dražší než betonové, ale bývají o trochu jemnější, nedrolí se, neblednou, nepórovatí, odolávají i mechům i lišejníkům. Ve srovnání s betonem nabízí pálená hlína pestřejší škálu tvarů – klasické i moderní. Barevný rejstřík je chudší. Pálená krytina dobře akumuluje teplo, izoluje proti hluku. Při pokládce musíte dodržet bezpečný sklon střechy. 

Břidlice – chvála řemesla

Elegance a životnost – to je vizitka přírodní břidlice na střeše. Po celou dobu zůstává stálobarevná a plně funkční. Důležité je ovšem, aby šlo o kvalitní břidlici. Odstín krytiny může přecházet od červené přes šedou až po zelenou. Z hlediska hmotnosti je důležitý způsob krytí. Z břidlice lze provést většinu klempířských prvků na střeše – štítové lemování, lemování hřebene, nároží, ochranu komínů, štítů, vikýřového ostění. Výhodou je dlouhá životnost střechy. Problémem může být ochrana před mechem a lišejníky.

Dřevěný šindel

Hodí se pro památkové objekty a staré roubené chalupy. Šindele se dají využít na střechy moderních roubenek, obklad stěn ekologických domů s provětrávanou fasádou. Důležité je, aby šindele byly vyrobeny z hustého dřeva a byly pečlivě opracovány. Kvalita šindelů se liší podle toho, zda jsou řezané nebo ručně štípané. U ručně štípaného šindele lze hovořit o skutečně dlouhodobé trvanlivosti. Při ručním štípání totiž nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzlínání vody do šindele, pro rychlý odtok po vláknech ze střechy. Při užití značné síly a zručnosti lze ručním strouháním po vláknech upravit uštípnutý kus dřeva přesně do požadovaného tvaru. Dále čtete: Jak zatočit s mechem na střeše? Pomůže špachtle i wapka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu