Dešťovku nemusíte využívat jen k praní prádla či splachování záchodu

Dešťovku lze po úpravě využít i k pití
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
01. června 2020 12:55 / Depositphotos
  0   0
Mírné zimy a horká suchá léta mají za následek to, že lidé začínají čím dál častěji přemýšlet nad tím, jak šetřit vodu. Jedním z řešení jsou i retenční nádrže na dešťovou vodu. Dešťovku většina lidí využívá k zalévání zahrady, splachování záchodu nebo k praní prádla v pračce. Po úpravě ji ale můžete i pít.

Pokud tedy uvažujete, že byste rádi využívali dešťovku i jako pitnou vodu, máme pro vás dobrou zprávu. Technologie na domácí úpravu dešťové vody na pitnou existují. Voda se v takovém případě filtruje a dezinfikuje UV zářením.

Je pravdou, že jednodušší je upravovat dešťovou vodu pouze na užitkovou. Pitná voda s nejvyššími nároky na čistotu tvoří jen zlomek obvyklé spotřeby domácnosti. Pokud ale nechcete využívat vodu z vodovodního řadu nebo nemáte možnost se napojit na městský vodovod, lze dešťovku využít. Není to sice zatím příliš obvyklé, ale na druhou stranu to není nemožné.

Kvalitní filtry jsou základ

Pomocí dostupných technologií je možné v domácích podmínkách upravit dešťovou vodu na pitnou. Záleží hlavně na technologii filtrace a dezinfekci vody. Je nutné použít kvalitní filtry a následně dezinfikovat vodu UV zářením. Záleží přitom také na kvalitě samotné dešťové vody a její případné chemické kontaminaci. Tu ovlivňuje hlavně stav místního životního prostředí.

Užitková voda se vyplatí víc

Odhaduje se, že spotřeba kvalitní pitné vody na pití a vaření činí pouhá 4 % celkové spotřeby vody v domácnosti. Zbytek je spotřebován hlavně na osobní hygienu, provoz toalet a praní. Z tohoto poměru je vidět, že mnohem více se vyplatí vyčištěnou dešťovou vodu používat jako užitkovou. V takovém případě se nároky na čistění snižují a technologie je realizovatelná bez větších problémů a s nižšími finančními nároky.

Vše začíná u lapače listí

Filtrace vody začíná už u lapače listí a větších nečistot, odlučovačem vodních splavenin. Pro čištění se pak uplatňuje hlavně proces sedimentace a filtrace . Dešťová voda proudí přes externí nebo interní (umístěný přímo v nádrži) filtr, v němž se zachytí nečistoty. Sedimentace pak může probíhat v samotné zásobní nádrži. Pokud je to potřeba, vyčištěná voda může proudit ještě přes mikrofiltry, kde se dále zbaví dalších případných příměsí.

Vyčištěná voda se skladuje v akumulační nádrži, přičemž platí, že obsah nádrže by měl mít co nejnižší teplotu. O tom, jak pečovat o dešťovou vodu, aby nezapáchala a byla čistá, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu