Zařídit si byt tak, aby vše ladilo, není jen tak. Vyvarujte se těch nejčastějších chyb

 Dům 
22. března 2021 10:08 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vybavit dobře interiér je umění Depositphotos
Byt by měl být vaším útočištěm a místem, kde je vám opravdu dobře. Zařídit dobře interiér není jen tak a mnoho lidí se pořád dokola dopouští mnoha chyb. Pak se ale nemohou divit, když se doma necítí úplně nejlépe. Pokud i vy máte u sebe doma pocit, že to pořád není ono, možná se jich dopouštíte také.

Vybavit si dobře byt nemusí být vždy jen o penězích a drahém nábytku. Zásadní problém většinou bývá v chybějícím konceptu. Představíme vám nejčastější přešlapy, kterých se mnozí při zařizování bytu dopouštějí.

Předsíň

Předsíň je prvním místem, kam vstoupíte vy nebo vaše návštěva a hodně vypovídá o vašem stylu i smyslu pro dokonalost a detail. 

Častým prohřeškem je nepřehlednost a chaos kvůli nekoncepčně řešeným úložným prostorům. Skříní je v předsíni většinou málo nebo naopak příliš mnoho. Nevyhovuje jejich velikost, materiál, jejich umístění ani vnitřní uspořádání není promyšlené. Pro maximální využití prostoru je nezbytně nutné pečlivě rozvážit, kolik prostoru potřebujete, což obnáší inventuru veškerého šatstva, obuvi, zavazadel a dalších skladovaných věcí.

Vstupní prostor také často trpí nedostatkem světla a působí ponuře a smutně. Řešením je využití celoskleněných dveří či dveřních světlíků, které dokáží z obytných místností bytu pustit do předsíně denní světlo. Také volte světlé barvy, které předsíň opticky zvětší a prosvětlí.

Celkový dojem z předsíně také často kazí příliš mnoho dveří. Pokud je nelze nějak chytře zredukovat stavebními úpravami, například sloučením toalety s koupelnou,  pořiďte si alespoň takové dveře, které maximálně splynou s barvou stěn. Dobře působí také dveře celoskleněné.

Kuchyně

Častou chybou při zařizování kuchyně je absence na sebe navazujících zón. Princip je vcelku jednoduchý. Potraviny se musejí nejprve vytáhnout, omýt, nakrájet a následně připravit. Blízko sebe by tedy měly být zóna uschování potravin, jejíž hlavní část tvoří lednice, a dřez s pracovní deskou. Stejně tak musíte nezbytně myslet na to, aby po ruce byly trouba a varná deska.

Další častou chybou je malá pracovní plocha nebo povrchy náchylné ke špatné údržbě. Ideální jsou střední tóny v matu a samozřejmě odolné materiály.

Obývací pokoj

Češi mají stále tendenci kopírovat cizí interiéry, místo toho, aby si vytvořili vlastní styl. Nebojte se proto projevit vlastní vkus a osobnost.

Obzvláště u větších obývacích pokojů lidé často zcela nevhodně řeší dispozici. Je třeba si uvědomit, že jen dobře členěný prostor působí útulně. Změnu lze nastolit chytrým uspořádáním barev a materiálů prolínajících se prostorem.

Častou chybou je také nábytkové vybavení postrádající koncept či nevhodně zvolená velikost skříní a sedací soupravy. Aby i malá místnost působila vzdušně a prostorně, volte lehký nábytek s menší hloubkou a variabilní sedací soupravu odpovídající velikosti pokoje. Velkým nešvarem je také hromada polštářů na pohovce, díky nimž nemáte šanci se pohodlně usadit.

Ložnice

V ložnici bývá docela častým nešvarem nevhodně umístěná postel, ať již volně v prostoru, pod oknem, proti vstupním dveřím nebo v rohu se špatným přístupem minimálně pro jednoho uživatele.

Také si dejte pozor na to, abyste do ložnice nedali špatně zvolenou velikost skříní s ohledem na plochu místnosti. Záclony a závěsy by v ložnici chybět neměly -  jsou důležité při regulaci světla, slunce, zútulňují a přispívají k příjemné atmosféře.

Dětský pokoj

Dětské pokoje bývají mnohdy možná hezké, barevné a veselé, ale nijak neodrážejí osobnost dítěte. Tomu lze předejít tím, že při zařizování budete respektovat přání potomka i jeho záliby. Ty se samozřejmě s věkem mění, snadno ale na měnící preference můžete zareagovat výměnou dekorací, textilních doplňků apod.

Pozor také na nedostatečné osvětlení! Do dětského pokoje patří lustr s alespoň třemi až čtyřmi žárovkami, kromě toho by měly být dostatečně osvětlené i jednotlivé zóny pokoje. 

Také v dětských pokojích je často k vidění koncept bez ladu a skladu. Chaoticky poskládané zařízení bez sebemenšího náznaku souladu, zato s množstvím výrazných barev a vzorů, protože dětský pokojíček musí být přeci barevný. Často je ale lepší stavět na neutrálnějším pozadí, které dotáhnete vkusně barevnými doplňky.

Koupelna

V mnoha koupelnách narazíte na špatně řešený úložný prostor. Kvůli tomu se vám po čase začnou všude možně kupit hromady věcí, což nepůsobí dobrým dojmem. O tom, že je to i nepraktické, když chcete celou koupelnu důkladně umýt, ani nemluvě.

Moc lidí si také neví rady s rozvržením výšky toalety a vany a výsledkem bývá příliš nízký záchod a naopak moc vysoká vana. Tento problém dělá pak potíže hlavně starším členům domácnosti. Myslete také na dobré odvětrávání, i na to totiž mnozí zapomínají. O tom, které barvy budou letos v koupelnách kralovat, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte