První pomoc při přehřátí. Víte, jak chránit vašeho psa?

 Mazlíčci 
19. června 2017 09:44 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nenechte psa ve vedrech bez vody, můžete ho tím ohrozit na životě. Shutterstock
Letní procházky mohou být pro vás i vašeho psa relaxem, ale stejně tak se mohu stát utrpením a dokonce mohou končit i smrtí vašeho čtyřnohého kamaráda. Že vám to připadá přehnané? Ale není! Přečtěte si, proč je přehřátí nebezpečné, jak mu zabránit a jak psu v nejhorším pomoci.

Proč psi v horku tolik trpí

To, že psi v horku zrychleně dýchají, víme všichni. Ne každý ale ví, že při zrychleném dýchání, kdy se pes snaží ochladit, dochází rychle k odpařování tekutin a pokud se voda nedoplní, může dojít ke snížení tlaku krve v oběhu, zahuštění krve, dehydrataci a následnému šokovému stavu, jehož léčba nemusí být účinná a následkem poškození cév může pes i vykrvácet do trávicího traktu.

Nikdy nezapomínejte na vodu

Proto kdykoliv jdete i na sebemenší procházku, mějte s sebou vždy dostatek vody. I když neujdete mnoho kilometrů, váš pes toho naběhá daleko více a v parných dnech je psům obecně mnohem větší horko.

Jak poznáte, že je pes přehřátý

  • pes si během procházky často sedá, lehá, nebo zvedá tlapky
  • nechce si hrát a nereaguje
  • hodně sliní, nebo má pěnu u huby
  • má horký a suchý čumák
  • má jasně červený jazyk i dásně
  • je nervózní, dezorientovaný až apatický
  • má skelný pohled

Jak psu pomoci

V první řadě je důležité psa okamžitě zchladit. Nikdy ho ale neházejte do ledové vody! Prudká změna teplot by mohla psu ublížit. Doporučuje se psa pozvolna a odspoda postříkat chladnou (nikoliv ledovou!!) vodou, nebo mu jakkoliv zchladit vdechovaný vzduch – například můžete psa postavit nebo položit před otevřený mrazák. Psi se ochlazují z největší části dechem a tím, že se chladný vzduch dostane do plic, ochlazuje se ze středu pomocí chladnější krve celé tělo.

Pokud jste venku v přírodě, přemístěte psa do stínu, na místo, kde je na zemi studená hlína, ochlazujte mu klidně zmrzlinou tlapky, vějířem (nebo jakkoliv jinak) mu ochlazujte vzduch před tlamou.

Obecně se při ochlazování doporučuje chladit psa odspodu maximálně do výšky hrudníku. Nejdříve tlapky, poté celé končetiny, hrudník zepředu mezi tlapkami a dále už nechladit.

Čemu ještě zabránit

V souvislosti s přehřátím nelze nezmínit cestování se psy. Pokud je to možné, neberte je s sebou na cesty autem a už vůbec je v autě nezavírejte. Ani na pět minut a ani s pootevřeným okénkem. Už za pár minut se vnitřek auta stává doslova pecí, ve které může pes velmi rychle uhynout. Pootevřené okénko o pár centimetrů situaci opravdu nezachrání.

No řekněte, nechali byste v zavřeném autě na přímém slunci čekat pět minut vaše dítě? Pokud ano, vyzkoušejte si to nejprve na sobě a uvidíte, jak by bylo vaše rozhodnutí špatné.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda