Jak poznáte, že je kočka březí?

 Mazlíčci 
10. května 2017 20:45 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud je vaše kočka plodná a v poslední době hárala, je možné, že otěhotněla. Shutterstock
Kočka může být březí až čtyřikrát do roka. Jak ale poznat, že je zrovna ta vaše kočka březí.

Těhotenství u koček většinou trvá zhruba 9 týdnů. To, že je kočka těhotná, poznáte podle fyzických změn a změn chování velmi brzy po oplodnění.

To, že je kočka březí, poznáte podle některých příznaků. Nejdříve si asi všimnete, že přestala mít říji. Dalším znakem, který se objeví hned na počátku, je zvětšení bradavek, které získají tmavší, červenou barvu. Březí kočka také více jí a může trpět „ranní nevolností“. Po pěti týdnech již bude patrné zvětšené břicho, které se bude dále zvětšovat až do porodu.

Kočce se začne zvětšovat bříško. Břicha se však nedotýkejte, aby nedošlo k poranění nastávající matky nebo nenarozených koťat. Zvětšené břicho může mít i jiné příčiny, takže bedlivě sledujte, zda kočka nemá příznaky nějaké choroby. Pokud se vám něco nezdá, poraďte se s veterinářem. 

Březí kočka postupně přibere 1-2 kg (podle počtu koťat, které čeká) – přírůstek váhy je přesvědčivou indicií, že kočka je gravidní.

V pozdějším stádiu březosti mají kočky zvýšený apetit, což také přispívá k váhovému přírůstku. Větší chuť k jídlu nicméně může být i důsledkem červivosti či jiné choroby. Požádejte proto veterináře, aby zjistil, oč se v tomto případě jedná.

Kočka může začít projevovat mateřské instinkty, například tak, že více přede, chce se častěji mazlit a vyžaduje od vás více pozornosti.

To, že je vaše kočka těhotná, budete schopni s jistotou říci až kolem jednadvacátého dne po páření.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu