Nemoci trápí i pejsky! Nepodceňujte příznaky a raději s nimi jděte k veterináři!
Mezi velmi časté onemocnění patří zánět očních spojivek. Mezi hlavní příznaky patří hnisavý výtok z očí. Můžete také zpozorovat, že si pejsek často tlapkou mne oko. Vše může být způsobeno infekcí, ale i vnějším podrážděním oka, například drobným poraněním nebo prachem. V tomto případě se zvířecím mazlíčkem zavítejte k veterináři, který jako léčbu pravděpodobně nasadí antibiotické kapky nebo mast.
U starších pejsků nebo u zvířat s nadváhou jde očekávat problémy s názvem artróza. Jde o vleklé a bolestivé onemocnění kloubů, které zvířeti znemožňuje pohyb. Bude mu dělat problémy chůze do schodů, nebude tolik zvedat nohy a chůze se celkově zpomalí. Veterinář v tomto případě naordinuje léky zlepšující pohyblivost kloubů, kloubní výživu a při velkých problémech i léky utěšující bolest. Někdy je nutné zvolit operační výměnu kloubů.
Pokud zvířecí mazlíček na procházce promokne nebo v parném horku vydatně vypije ledovou vodu, může být zaděláno na potíže. Hrozí mu totiž nachlazení. Může ho doprovázet zahlenění, kašel nebo zvýšená teplota. Vhodné je navštívit veterináře, aby se běžné nachlazení nerozvinulo v zápal plic.
Příznaky onemocnění:
• Změna teploty - u zdravého psa je čenich vlhký, chladný, u psa s horečkou je čenich suchý, horký, rozpraskaný.
• Změna dechu - zrychlený, sípavý nebo dušnost.
• Změna chování - pes je netečný, malátný, neklidný, někdy až agresivní.
• Změna v příjmu potravy - nechutenství, ale i nadměrná žravost.
• Změny na kůži - nadměrné vypadávání srsti, puchýře, vředy, ekzémy.
• Změny v pohybu - kulhání, potácení, křeče.