Jak ošetřit pokousání psem a jak na případné jizvy

 Mazlíčci 
21. května 2017 21:18 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ohnat se nebo zaútočit může každý pes. Shutterstock
Pokousání je nejčastější úraz, se kterým se majitelé psů a koček setkávají.

Ročně u nás dojde asi ke 30 – 40 případů pokousání psem na 100 tisíc obyvatel. Velcí psi mohou tlakem zubů – až 40 kg/cm² – způsobit amputace drobných částí těla, zejména dětem. Pokud pes někoho pokouše, je povinností majitele nechat psa okamžitě vyšetřit u veterináře a výsledek do 24 hodin sdělit ošetřujícímu lékaři poškozeného.

Pes nekouše bez příčiny

Často slyšíme, že „pes kousl znenadání, bez příčiny“. Pes má ale ke kousnutí vždy svůj důvod. I když někdy může napadnout náhle a bez varování, většinou dává předem jasné signály, že k útoku dojde. Jak tedy poznáte blížící se nebezpečí?

Pes štěká, vrčí, ukazuje zuby a chvějí se mu přitom pysky. Srst má zježenou na kohoutku a nad kořenem ocasu a přitom mává ocasem. Někdy pobíhá v kruzích, když se bojí, má ocas stažený až na břicho a může se chvět. Spousta psů zaútočí právě ze strachu, a tak snaha našeho dítěte chudinku pejska uchlácholit může skončit bolestivým úrazem. 

Na začátku byste samozřejmě měli pokousaného člověka co nejvíce uklidnit, protože s útokem psů se většinou váže i velmi těžké psychické trauma. Pak přistupte k ošetření rány. Tu velmi pečlivě omyjte mýdlem (nejlepší je antibakteriální, ale ne vždy je po ruce) pod tekoucí vodou přibližně po dobu pěti minut – opláchnout byste měli všechna místa, i kdyby se jednalo jen o miniaturní ranky. Pokud máte po ruce dezinfekční prostředek, po omytí ho ještě můžete nanést na ránu, kterou poté ovážete sterilním obvazem. Jestli rána silně nekrvácí, příliš ho neutahujte, v opačném případě je samozřejmě tlakový obvaz nutností. Pokud postižený naříká na bolest, lze mu podat nějaký prostředek proti bolesti. Zajistěte ho i proti chladu a případně svlažujte suché rty. Ránu můžete také obložit ledem, ale po jakémkoliv základním ošetření byste měli co nejrychleji vyrazit k lékaři – samozřejmě u rozsáhlého pokousání ihned musíte zavolat sanitku. 

Doktor nejpravděpodobněji nasadí ještě antibiotika a nebo ránu namaže antibiotickou mastí, případně pokud došlo ke zhmoždění tkáně, ještě ránu chirurgicky ošetří. Dále zkontroluje, jak jste na tom s očkováním proti tetanu, mnoho lidí ho podceňuje a teprve v takové situaci zjistí, že už několik desítek let jsou bez ochrany. Samozřejmostí je i zjištění, jestli zvíře nemá vzteklinu, obecně by mělo být poddáno dlouhodobějšímu pozorování. V případě sebemenšího podezření na tuto závažnou, a bohužel de facto stále smrtelnou nemoc lékař by měl ihned zahájit léčbu, kterou přizpůsobí závažnosti situace. Bez ohledu na diagnózu, po pokousání a následném vyšetření vždy postupujte podle doporučení odborníka a také chodťe na pravidelné kontroly.

Pečovat o jizvu se vyplatí

Pokud je dobře zhojená, což vám potvrdí nejlépe lékař, můžete začít s péčí o postižené místo. Po poradě s ním je možné začít tkáň masírovat, aby byla jizva uvolněná a nesvraštěla se.

Prostředky pro péči o jizvu, které také můžete používat:

Vitamin E
Bývá obsažen zejména v některých olejích nebo ho můžete zakoupit i jako samotný koncentrát. Kožními lékaři bývá doporučován k redukci jizev. Má se za to, že přerušuje vlákna, která tvoří jizevnatou tkáň. Můžete ho zkusit, protože tím kůži určitě neublížíte.

Bambucké máslo
Nejvíce doporučované je k léčení strií, ale spousta lidí si ho pochvaluje i pro výborné účinky na jizvy. Bambucké máslo se rozpouští teplotou lidského těla. Vaše kůže ocení i to, že bývá neparfémované a je bez konzervačních látek.

Hemagel
Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, popáleniny a další poškození kůže, po kterých tolik nežádoucí jizvy vznikají. Spíše než v boji proti starým jizvám bude mít Hemagel úspěch v léčbě a předcházení těm novým, čerstvým. Díky svému speciálnímu složení zabraňuje tomu, aby vznikla jizva viditelná, vystouplá, a tedy kosmeticky problematická nebo přímo bolestivá a pohyb omezující. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží, na níž se jizvy mohou vytvořit snadněji. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší.

A co chirurgické řešení?

Pokud se v případě velké jizvy rozhodnete pro radikální řešení, poraďte se na kožním oddělení nebo s plastickým chirurgem. Jizvu lze totiž ovlivnit i laserem, chemickým peelingem nebo mikrodermabrazí. Který z těchto zásahů je nejlepší zrovna pro vás, vám poradí odborný lékař.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu