Běžecké boty pro koně
Lidé kovali koně po celá staletí. V Evropě byly podkovy lité z bronzu běžné asi od roku 1000 n. l. Zatímco naboso má kůň nejpřirozenější podmínky, doporučuje se při jízdě kopyta koní chránit botami pro koně. Za posledních 15 let došlo k rozvoji alternativních metod, které zcela nahrazují či významně doplňují možnosti tradičních podkov. Tyto metody nabízejí mnohé výhody a respektují přirozené potřeby koně.
Rakušan Charly Forstner pracoval několik let jako veterinární inspektor. Během svého zaměstnání si všiml, že více jak 50 % koní musí být utraceno kvůli potížím s kopyty a nohama, které způsobují především těžké a nekonformní podkovy. Dvacet let proto Forstner zasvětil hledání alternativy, která by pro koně byla bezpečnější a poskytovala jim více volnosti. Výsledkem jsou první běžecké boty pro koně.
Díky studii totiž zjistili, že pokud má kůň na kopytech podkovy z materiálu, jako je železo, znehybní mu to šlachy a svaly. Tento pocit je prý srovnatelný s nošením sádry. Plastové podkovy jsou flexibilní a umožňují koni všechny přirozené pohyby kopyt na jakémkoli terénu. Na místo hřebíků se jednoduše připínají, a ke kopytu jsou tak daleko šetrnější. Jejich tvůrce také tvrdí, že na rozdíl od klasických podkov se na ně nelepí bláto.