Rozloučení s domácím mazlíčkem nemusíte nechávat na veterináři
První z nich je pro většinu chovatelů nepředstavitelná - že by tělo jejich milovaného mazlíčka (o výběru domácích zvířat jsme psali zde) skončilo u veterináře. Ten ho převeze k likvidaci do kafilerie, kde tělíčko spálí spolu s odpady z jatek. V zimě, kdy je promrzlá půda, se to ale jeví jako rozumná varianta, neboť pochovat mazlíčka na vašem pozemku bude obtížné.
Pohřeb do země reguluje zákon
Uložit zvířátko do hrobečku na zahradě u domu či chaty si přejí zejména děti. Musíte při tom ale splnit podmínky dané vyhláškou ministerstva zemědělství. Uhynulé zvíře musí být pohřbeno nejméně 200 metrů od vodního zdroje, nejméně 100 metrů od domu nebo chaty a nejméně 50 metrů od hranice sousedního pozemku. Tělo musí být zahrnuto nejméně 50 centimetrů vysokou vrstvou zeminy. Místo musí být označeno a musí být zajištěné proti vniknutí zvířat.
Na vesnici lidé využívají své pozemky, ve městě volí zvířecí pohřebiště. Uložení mazlíčka tam ale něco stojí. Konečná částka záleží na vaší náročnosti. Pokud chcete náhrobní kámen či třeba obřad se smutečním řečníkem, cena se vyšplhá i přes 10 000 korun.
Řešením může být kremace
Pro mnohé lidi zejména ve městech může být řešením kremace. Před několika lety začaly vznikat specializované společnosti, které nabízejí, že se o tělesné pozůstatky domácích mazlíčků s pietou postarají. Na rozdíl od kafilerie v krematoriu proběhne zpopelnění důstojným způsobem.
Zvíře je nejprve uloženo v chladicím boxu. V den pohřbu se s ním můžete rozloučit v klidu v obřadní síni. Podobu pohřbu si určíte po dohodě s krematoriem sami. Popel pak můžete uložit do hrobu nebo rozprášit na loučce či na oblíbeném místě vašeho domácího mazlíčka. Někteří lidé si dokonce malé množství popela milovaného psa nebo kočky nechávají uzavřít do malých šperků, které jako vzpomínku na svého přítele nosí stále u sebe.