Kočky jsou milá stvoření, ale pro určitou skupinu lidí mohou být velmi nebezpečné

 Mazlíčci 
11. srpna 2018 12:02 / Marcela Plachá
  10
📷
4 fotografie v galerii
O mazlíčky je třeba pečovat Pixabay
Sdílet domov s kočkou přináší nejen radost, ale také nebezpečné nemoci. Většina kočičích onemocnění sice není přenosná na člověka, přesto jsou některá velmi zákeřná. Nakazit se můžete zejména kočičími slinami nebo exkrementy.

Nemoc koček a dalších zvířat, kterou se může nakazit i člověk, se obecně označuje jako zoonóza. Zřejmě nejznámějším a nejběžnějším zevním parazitem kočky je blecha. Kočičí blecha sice může napadnout člověka a způsobit svědění, ale na člověku neprodělává vývojový cyklus. Blechy ale mohou na člověka přenést řadu infekcí.

Nepříjemní parazité

Někteří střevní parazité kočky, např. škrkavky a ankylostomy, mohou také napadat lidi. Nakazit se mohou především děti, které si hrají v písku nebo hlíně kontaminované kočičím trusem s vajíčky těchto parazitů. Larva škrkavky může migrovat tělem, poškodit oči nebo vnitřní orgány a způsobovat poměrně závažné problémy u dětí, které se nakazí olizováním prstů od kontaminované hlíny nebo písku. Kočky totiž s oblibou kálí do sypkého materiálu a venkovní pískoviště jsou pro ně lákavou toaletou. Vajíčka se infekčními stávají zhruba po dvou týdnech. Čerstvý trus proto nemusí být nebezpečný tolik jako starý trus. Larvy ankylostom mohou způsobit svědivý zánět kůže. 

Velmi zákeřná toxoplazmóza

Toxoplasmosa gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Inkubační doba je zhruba 2 týdny a u 95 % nakažených může proběhnout prakticky bez příznaku. Podle odhadů ji hostí až třetina populace. Toxoplazmóza se přenáší ze zvířat na člověka, přičemž konečným hostitelem, ve kterém se dokáže množit, je kočka. Člověk se ale častěji nakazí toxoplazmózou ze špatně umyté zeleniny a ovoce (nejčastěji z domácích zahrádek, kde se na ni dostanou výkaly koček) a nakaženého špatně tepelně upraveného masa. Riziko se skrývá i v nepasterizovaných mlécích a infikovaných tepelně neupravených vejcích. 

Nemoc se často projeví jako obyčejná chřipka provázena únavou, malátností, horečkou, bolestí hlavy a svalů, zduřením lymfatických uzlin (hlavně šíjových) a poruchami zraku (rozmazané vidění). Toxoplazmóza ovlivňuje i psychiku a chování. Pro běžného, ​​zdravého člověka není toxoplazmóza nebezpečná (kromě těhotných žen). Tělo infekci překoná a vytvoří si doživotní protilátky. O nebezpečích toxoplazmózy jsme psali také zde

Jak se kočičím nemocem vyhnout

Je velice důležité po svých zvířatech trus ihned uklízet a čistit jejich záchod. A zároveň nezbytné nechávat své miláčky pravidelně odčervovat. Samozřejmostí je časté mytí rukou. A pokud se chcete vyhnout i dalším chorobám včetně toxoplazmózy, nezapomínejte umývat také ovoce i zeleninu a odpustit si syrové nebo polosyrové maso. Přenos nemocí je možný i kontaktem s krmivem nebo vodou, které infikovaná kočka požívala. Možný je i přenos škrábnutím nebo kousnutím infikovanou kočkou. V neposlední řadě je řada nemocí přenášena blechami nebo klíšťaty. Proto je jasné, že nejlepší obranou je preventivní odčervování kočky a opatrnost u cizích koček. 

Kdo je ohrožen

Většina zoonóz představuje minimální riziko, jsou však některé skupiny lidí, pro které jsou obzvlášť nebezpečné. Jsou to lidé s nevyvinutým nebo oslabeným imunitním systémem, tedy především děti, osoby trpící AIDS, lidé prodělávající jiné závažné onemocnění, pacienti po chemoterapii a starší lidé. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu