Hledáte pejska pro celou rodinu? Kokršpaněl je veselý a hravý společník

 Mazlíčci 
15. června 2019 09:25 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kokršpaněl má kamarádskou povahu Depositphotos
Pokud hledáte čtyřnohého veselého společníka do rodiny, zvolte anglického kokršpaněla. Je hravý, bystrý a dobře vychází s dospělými i dětmi. Nerad ale bývá dlouho sám a ke spokojenosti potřebuje kontakt s pánem a jeho rodinou.

Kokršpaněl je u nás velmi oblíbený. Přestože je to původně lovecký pes, často si jej berou rodiny kvůli jeho kamarádské povaze. Není nijak náročný na prostor a můžete ho mít jak v bytě, tak v domě se zahradou.

Výcvik poslušnosti

Pokud budete mít kokršpaněla, nezapomeňte na základní výcvik poslušnosti. Klidně s ním můžete jít ale i dál a trénovat věci jako třeba frisbee nebo tanec a podobné aktivity. Při výcviku musíte klást důraz na přivolání. Kokršpaněl se rád učí a pokud zvolíte vhodné metody, bude nadšený student.

Pes je velmi spjatý se členy rodiny. Nerad zůstává sám. Pokud ho opustíte na delší čas, může se stát, že začne ničit věci, takže po návratu můžete najít roztrhané boty, rozbité sošky, ale také zničený gauč nebo sedačku.

S ostatními psy vychází kokršpaněl bez problémů a nevyvolává rvačky. Je to vyrovnaný a přátelský pes, který vychází s dospělými i dětmi, takže nemusíte mít strach ho pořídit i k nejmenším členům rodiny. S dětmi si rád pohraje a bude jim skvělým parťákem.

Plemeno je velmi přizpůsobivé. Stačí mu zajistit dostatek pohybu a nějakou činnost během dne a bude spokojeným psem. Kokršpaněl rád běhá a aportuje, pohybuje se na souši i ve vodě, rád plave. Má silný lovecký instinkt, takže při procházce dávejte pozor, aby nezmizel za zvěří.

Ústní hygiena

Při péči o srst nezapomínejte na pravidelné česání, abyste odstranili nečistoty a zabránili tvorbě zacuchaných míst. Péči o srst ale můžete svěřit i odborníkům v psích salónech. Domácí péče zahrnuje i kontrolu očí a uší, abyste odhalili případné infekce nebo zánět. Doporučuje se také nejméně jednou týdně ústní hygiena a v případě potřeby krácení drápků.

Kokršpaněl má rád jídlo a často se přejídá. Proto mu krmení rozdělte do více dávek denně. Druh krmiva pak záleží na věku i aktivitě psa. Vhodné jsou granule, ale nenechávejte misku plnou celý den. Občas mu můžete hodit i větší dobrotu v podobě masa a podobně. U správně krmeného psa byste měli nahmatat jeho dvě poslední žebra. Pokud pes tloustne, musíte mu trochu jídla ubrat a také přidat pohyb.

Kokršpanělé jsou vesměs zdraví psi, ale i u nich se mohou objevit zdravotní problémy. Vzniká u nich například šedý zákal, hluchota, ale také problémy s kyčelními klouby, srdcem nebo selhání ledvin. O nejoblíbenějších psech jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu