Podle čeho poznáte, že má váš pes alergii na potraviny?
I domácí mazlíčci trpí alergiemi, například na trávu, pyl, prach či roztoče. A neobvyklé nejsou ani alergie na určité druhy potravin. Ta se navíc v posledních letech objevuje čím dál častěji. Na rozdíl od lidí však příznaky potravinové alergie nebývají až tak nápadné. Jak ji tedy rozpoznat?
Objeví se kdykoliv
Obvykle se alergie objevují u psů do prvního roku života. Nicméně, stejně jako je tomu u lidí, se může objevit prakticky kdykoliv. A poměrně často jde také o kombinace více alergií.
Nejčastější příznaky
- začervenalé nebo nateklé oči, uši či čenich
- zhoršené dýchání
- časté záněty uší
- kýchání
- častější olizování nebo tření se o cokoliv
- červená místa nebo skvrny na pokožce
- nadměrné škrábání
- ztráta srsti
- okusování se
- plynatost
- průjem
- zvracení nebo úbytek váhy
Když tělu "nechutnají" granule
Za vznikem alergí může celá řada faktorů. V první řadě za tím stojí genetické předpoklady, například u některých vyšlechtěných plemen. Nejčastěji postihuje jezevčíky, dalmatiny, kolie, šarpeje, labradorské retrívry, kokršpaněly, jorkšírské teriéry nebo pudly. Většina psích alergiků se totiž již narodí s nedostatečnou kožní bariérou. A díky ní pak antigeny mohem snadněji prostoupí do kůže, což obvykle vede k dalším nepříjemnostem, například nedostatečné funkci trávicího traktu. Někdy může za vznik alergie také složení krmiva. Při dlouhodobém podávání stejného druhu granulí si tělo může vybudovat odpor k umělým látkám, které vyvolají alergickou reakci. Proto je lepší granule střídat.
Alergie na maso i kukuřici
K nejčastějším potravinám, které mohou u psů vyvolat alergie, patří hovězí maso, kravské mléko, pšenice, vejce, kuřecí maso a kukuřice, ale i jiné druhy potravin, které jsou pro psa vyloženě škodlivé. O těchto toxických potravinách jsme více psali zde. V poslední době se také objevuje intolerance na lepek a laktózu.
Diagnóza alergie
Odhalení alergie probíhá podobně jako u lidí. Veterinář aplikuje psovi pod kůži alergeny a sleduje se následná alergická reakce. Pomoci mohou také krevní testy. Psovi bývá obvykle naordinována tzv. restrikční hypoalergická dieta. Jde vlastně o krmivo, které je složeno z látek, s nimiž se pes doposud nesetkal a jeho tělo na ně tedy nebude reagovat. Postupně pak bývá organismus vystavován podezřelým antigenům.