Je lepší si domů pořídit pejska nebo fenku? Každé pohlaví má svá plus a mínus
Vybrat pohlaví pejska je neméně důležité jako vědět, zda toužíte po jezevčíkovi nebo raději vlčákovi. Neexistuje jednoznačná odpověď, co je lepší, a záleží vždy na tom, co kdo preferuje. Fenka i pejsek mají svá pozitiva i negativa, je dobré si to ujasnit a podle toho se pak rozhodnout.
Fenky jsou tišší, ale hárají
Většina fen má sklony být tišší a méně dominantní než pejsci, takže pokud upřednostňujete tuto vlastnost, volba pohlaví je pro vás jasná. Na druhou stranu si ale musíte uvědomit, že přijde období, kdy bude fenka hárat a dvakrát do roka na dva až tři týdny ji budete muset oddělit od všech psů.
Pejsci bývají dominantní
Pejsci mají větší tendenci být agresivní nebo dominantní vůči lidem a ostatním psům, ačkoliv se toto chování může objevit také u fen. Hodí se proto lépe k takovému páníčkovi, který je důsledný a má pevnou ruku. Na druhou stranu pejsci lépe zvládají náročnější situace.
Když hárají fenky, psi utíkají a pronásledují je, i když se toto chování dá omezit výcvikem. V některých případech může být potřeba kastrace. A zatímco u psů nemáte starosti s háráním, mohou přidělat vrásky na čele majitelům zahrad - rádi si totiž značkují své teritorium.
Začátečníci ocení psí slečnu
Vzhledem k tomu, že fenky bývají obvykle poslušnější a lépe zvladatelné (a to i dětmi), jsou vhodnější k chovatelským začátečníkům. Fenky totiž mají přirozený sklon se podřizovat, jsou submisivnější a celkově poslušnější, takže je větší šance, že je zvládne i člověk bez zkušeností s chovem psů. Ale pokud se nakonec rozhodnete pro fenku, dejte si pozor na jednu věc. Ve vyšším věku mají totiž fenky větší sklony k obezitě. Budete tak muset více dohlédnout na jejich krmnou dávku. O nadváze a obezitě u psů jsme více psali zde.