Psi se stávají v pubertě potížisty stejně jako lidé

Psí puberta má stejný průběh jako ta lidská
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
21. května 2020 08:05 / Pixabay
  8   0
Nová studie naznačuje, že psi procházejí v pubertě podobnou fází tvrdohlavosti a neposlušnosti jako teenageři. Psí puberta přichází okolo osmého měsíce věku štěněte.

Zdá se tedy, že nejen lidé mají obtížné dospívání. Také psi mají v tomto období své frustrace. Tato informace je velmi důležitá pro další soužití s naším mazlíčkem.

Psí puberta může být náročná

Puberta je důležitým obdobím v životě psa. Často se totiž stává, že se z roztomilého štěnátka stane náročný mazlíček, jehož páníček najednou zjistí, že chov psa je mnohem náročnější, než se původně zdálo.

V jednom experimentu s 93 labradorskými retrívry, zlatými retrívry a jejich kříženci, bylo zjištěno, že psi ve věku osmi měsíců déle nebo vůbec nereagují na jasný povel vydaný chovatelem, zatímco v pěti měsících věku jim to šlo bez problémů. Zajímavé na experimentu rovněž bylo, že když osmiměsíčním psím puberťákům dal stejný povel někdo cizí, bez problémů poslechli.

Jak zacházet s tvrdohlavým psím puberťákem

Vzdorovité chování k pubertně patří a je především nutné, podobně jako u lidí, tímto obdobím trpělivě projít bez nějakého vážného narušení vzájemných vztahů. Proto odborníci rozhodně nedoporučují pubertálního pejska za neposlušnost trestat, anebo mu dávat najevo svoji odtažitost, protože máte vztek.

Tím byste totiž vzájemné vztahy jenom zhoršili, psí puberťák by se zatvrdil ještě víc a pak by byly narušeny vaše vztahy nadobro. Pes by pak byl problémový i v dospělosti.

Mějte pochopení pro jeho pubertu, kdy pes, stejně jako dospívající lidé, prochází hormonálními změnami. Hlavně myslete na to, že tento stav nebude trvat věčně, ale v psím životě fakticky jen pár měsíců.

Není totiž žádný rozdíl mezi psem, který odmítá poslouchat vaše příkazy, nebo patnáctiletým teenagerem, který odmítá vyjít ze svého pokoje. Dále čtěte: Nebraňte svému psovi v očichávání, je pro něj vážně důležité.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: pes, puberta, teenager, povel
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Věda & Vesmír

Rusko hrozí opuštěním programu Mezinárodní vesmírné stanice kvůli sankcím USA

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu