Akvarijní ryby potřebují v létě zvýšenou péči
Jak by měla péče o akvária a jejich obyvatele v létě vypadat, se dozvíte na následujících řádcích.
Zajistěte pohyb vody
S rostoucí teplotou okolí se zvyšuje také teplota vody v akváriu. Většina jeho obyvatel nemá s tímto nárůstem problém, avšak pouze za předpokladu, že se jim dostává kyslíku. A právě jeho množství s rostoucí teplotou klesá. Neznamená to však, že je zapotřebí začít vodu ochlazovat, ale je třeba zajistit její pohyb tak, jako tomu bývá v přírodě.
Kvalitní filtr pomůže
V řekách či potocích voda přirozeně proudí, ve stojatých vodách se o její dostatečný pohyb zase stará vítr. A i v akváriu lze pohyb vody velmi snadno zajistit, a sice pomocí filtru, který vodu nejen čistí, ale zároveň zajišťuje její průběžnou cirkulaci. Proto pokud máte kvalitní filtr, který pravidelně vymýváte a udržujete jej v čistotě, nemusíte se o obyvatele vašeho akvária bát. Dokonce do něj nemusíte instalovat ani vzduchovací kamínek.
Nepřekrmujte ryby
Údržba filtru však není v horkých letních dnech to jediné, co přispívá ke správné rovnováze prostředí v akváriu. Samozřejmostí by mělo být jeho pravidelné čištění a odkalování, kontrola vzduchového i čisticího filtru a především dodržování důležité zásady: ryby nesmíte v žádném případě překrmovat.
Pozor na parazity
Může se také stát, že vám budou ryby vyplouvat často k hladině a pomyslně lapat po dechu. Není to však z důvodu, že by měly málo přirozeného kyslíku, ale proto, že jsou tráveny dusičnany. Příčinou toho je špatná údržba akvária, v němž se mimo jiné mohli usídlit nežádoucí paraziti. Je proto nutné udržet v akváriu naprosto běžný režim jako v jiné části roku, bez výkyvů a kolísání, s nutností zachování maximální čistoty vody. Pokud tedy budete dodržovat všechna pravidla, na která jste zvyklí, bude se i vašim rybkám dařit skvěle. Čtěte také: Jak pečovat o psího seniora, aby žil co nejdéle.