Problémy s ušima začínají u psů často velmi nenápadně, pravidelnou kontrolu nepodceňujte
Někteří čtyřnozí mazlíčci trpí ušními problémy více než jiní. Může se zdát, že vaše péče o psí uši je zbytečná, ale není to tak. Uši je potřeba kontrolovat jednou týdně, ale rozhodně nepoužívejte k čištění vatové tyčinky.
Prevence
Škrábání psa v uchu a potřásání hlavou není u psa neobvyklý jev. Je třeba mít ale jistotu, že psí uši jsou v pořádku a nehrozí vašemu miláčkovi akutní zánět vnějšího zvukovodu. Zánět může postihnout také boltec ucha. Čím dříve začnete s léčbou, tím pravděpodobněji zabráníte rozšíření zánětu do středního ucha. Zánět středního ucha může být způsoben protržením bubínku častěji, než bychom mysleli. Léčba zánětu je zdlouhavější.
Čištění ucha si nechejte předvést
Nepoužívejte vatové tyčinky, které posouvají nečistoty dovnitř ucha a mohou způsobovat v uchu poranění. Při čištění je dobré ucho povytáhnout směrem vzhůru, čímž narovnáte zvukovod. Poté do ucha kápnete čisticí roztok a masírujete směrem k ušnímu bubínku. Provádíte–li tuto masáž jemně, psi ji snášejí velmi dobře.
Co vyvolává zánět ucha
Stálými pacienty s ušními problémy jsou psi, kteří rádi plavou, voda totiž představuje zvýšené riziko ušních infekcí. U častěji nemocných psů se doporučuje vytrhávat chloupky z uší, aby do ucha proudilo více vzduchu. U psů, kteří milují koupání, můžete předejít problémům ošetřením uší před koupáním a po něm vysušujícím ušním přípravkem. Vlhkost, která proniká při plavání do zvukovodu psa, může porušit ochrannou bariéru pokožky a viry či bakterie mají snadnější cestu k pokožce. Bakterie se usadí v prostředí vnějšího zvukovodu a vyvolají zánět.
Plemena, která mají problémy s ušima
U plemen psů se zavěšenýma ušima se častěji setkáváte s problémy uší. Mají větší riziko zánětu vnějšího zvukovodu. Je to způsobeno vyšší teplotou a vlhčím prostředím než u psů s postavenýma ušima. Velkou roli hraje anatomické uspořádání zvukovodu. Výraznější sklony k ušním nemocem mají šarpejové, kokršpanělé, zlatí retrívři. Mají v uších vyšší hustotu vlasových váčků a tím vyšší počet specifických žláz. Kvůli tomu se jim v uších tvoří větší množství ušního mazu. Dále čtěte: Nepřehlížejte drbání uší vašeho psa! Zanedbaná péče může vašeho psa stát i život.