Všichni pejsci nejsou dobrými plavci. Naučte je pohybovat se ve vodě beze strachu

 Mazlíčci 
15. srpna 2021 12:03 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na začátku vezměte pejska do vody s vodítkem Depositphotos
Některá psí plemena milují vodu natolik, že jakmile ji uvidí, hned do ní skočí. Nemusíte je nic učit. Mezi milovníky vody patří novofundlandský pes nebo portugalský vodní pes. Všichni pejsci však takoví nejsou. Najdou se mezi nimi i ti, kterým plavání nejde nebo se vody bojí, ale s trochou pomoci se mohou naučit milovat vodu také. Jak to provést?

Plávání je pro pejsky důležitá činnost. Nemusí trávit čas ve vodě každý den, jednou za čas jim ale tato aktivita prospěje. Plavání psům umožní využít naplno svoji energii. Vydovádí se, a poté budou příjemně unavení. Navíc jde o bezpečné a přínosné cvičení pro mazlíčky s nadváhou a artritidou. Plavání je přirozený pohyb, který pomůže pejskům zůstat ve zdravé kondici. Rozhodně stojí za to naučit plavat i mazlíčka, kterému se do vody příliš nechce nebo z ní má strach.

Začněte pomalu

Na začátek je dobré připomenout, že svého pejska nesmíte ve vodě spustit z očí, mohl by zpanikařit a snadno se utopit. Rozhodně neučte psa plavat šokem. Nestahujte ho z břehu rovnou do vody, protože ho tím můžete vyděsit natolik, že už do vody nikdy nebude chtít jít. Učte chlupáče plavat ideálně na místě, kde je pozvolný vstup do vody.

Začněte tím, že si s ním budete hrát na mělčině. Házejte mu aport a trochu jej opláchněte. Pokud sám nebude chtít jít do větší hloubky, nenuťte jej. Potřebuje nejprve pochopit, že voda je pro něj bezpečná, což může trvat několik návštěv vody. Měl by mít z dovádění ve vodě radost. Pokud se odváží vstoupit do větší hloubky, odměňte jej pamlskem.

Vezměte si na pomoc dalšího pejska

Zmenšit strach z vody můžete také tím, když s sebou příště vezmete pejska, který plave rád. Můžete poprosit někoho z vašeho okolí, kdo má pejska, aby se k vám přidal. Když váš chlupáč uvidí jiného, jak plave, bude ho vstup do vody také lákat. Uvidí, že jde o velmi příjemnou zábavu.

Poskytněte pejskovi oporu

Pokud se váš chlupáč s vodou spřátelil, můžete jej začít učit plavat. Vezměte si s sebou plavky, protože do vody budete muset jít s ním. Postupujte do vody a lákejte pejska, aby šel za vámi. Jakmile se bude postupně nořit do vody a začne pádlovat předními tlapkami, držte ho pod břichem, aby se cítil ve vodě jistější.

Nepouštějte ho, dokud se nebude ve vodě cítit zcela v bezpečí. Pokud vidíte, že je stále nervózní, nasměrujte ho ke břehu, aby mohl jít ven. Bude potřebovat pauzu, protože začátečníka plavání rychle vysílí. Odměňte ho pamlsky a po chvíli můžete proces zopakovat. Když začne váš chlupáč plavat sám, mějte jej ještě nějakou chvíli na vodítku, abyste si byli jistí, že vám neuplave daleko a ve vodě nezpanikaří.

Pořiďte chlupáčovi plovací vestu

V případě, že vašemu chlupáči plavání moc nejde, můžete mu pořídit plovací vestu, která mu dodá pocit bezpečí. Vyberte vestu z nepromokavého materiálu s držadlem, za které svého mazlíčka můžete z vody kdykoliv vytáhnout. Lze k němu pohodlně i připevnit vodítko. Dále čtěte: Pejsci často trpí kloubními potížemi. Příčina většinou vzniká již u štěňat.

Zdroj: www.petmd.com, www.dogster.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt tajně prodává sídlo, ve kterém žil s Angelinou Jolie. Ta bydlí jen o pár ulic dál

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte