I pejsci si rádi pochutnají na ovoci. Některé druhy je ale mohou i zabít

 Mazlíčci 
30. ledna 2022 07:31 / Marie Popelková
  4
📷
4 fotografie v galerii
Někteří psi si na ovoci pochutnají stejně rádi jako lidé Depositphotos
Ovoce si rádi vychutnají nejen lidé, ale i naši psí kamarádi. Než jim ale nějaký šťavnatý kousek podáte, dobře to zvažte. Některé druhy mohou totiž psa stát i život.

Přesto, že je ovoce plné vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek, ne vždy udělá vašim čtyřnohým kamarádům dobře. Ve většině případů sice pejskovi ovoce dát můžete a dokonce ho i rád smlsne. Přesto je třeba vědět, jakému ovoci se v souvislosti s pejsky vyhnout širokým obloukem. Některé druhy ho totiž mohou v krajním případě i zabít.

Ovoce pro psy neškodné

Jak už jsme řekli, většina ovoce pejskům nijak neuškodí, naopak jim dodá vitaminy a jiné potřebné látky. Co tedy můžete svým mazlíčkům bez obav dát?

Jahody

Zcela bezpečné jsou pro pejska jahody. Musejí však být čisté a čerstvé. Jsou plné vlákniny a antioxidantů.

Borůvky

Podobně jako jahody jsou bohatým zdrojem antioxidantů, živin, vlákniny a vitaminů A, B, C, D, E a K. Navíc jde o drobné plody, které bez problémů zhltnou i menší plemena.

Broskve

Dužina broskve je pro pejsky zcela bezproblémová. Musíte si dát jen pozor na pecku. Pes se jí může udusit nebo mu může podráždit či ucpat trávicí trakt. 

Meloun

Meloun se sice řadí mezi zeleninu, ale tato šťavnatá laskomina nesmí ve výčtu chybět. Pro psy je meloun naprosto bezpečný. Psovi dodá vodu, ale i velké množství vitaminů a minerálů. Nenechejte ale pejska žvýkat zelenou kůru.

Ananas

Také ananas můžete pejskům dopřát. Kromě prospěšných vitaminů a vlákniny obsahuje také bromelin, což je látka, která pomáhá psům zpracovávat bílkoviny.

Ovoce vhodné, ale v menším množství

Další skupinu tvoří ovoce, které psům neškodí, ale nesmí se to s jeho množstvím moc přehánět.

Banány

Banány, samozřejmě bez slupky, pejsci v přiměřeném množství smí pozřít. Obsahují vlákninu, vitamin A a C i draslík, a to vše chlupáčům prospívá. Ale pozor na množství. Když to přeženete, může pes trpět zácpou.

Jablka

Také na jablkách si mohou psi v rozumné míře pochutnat. Toto ovoce je plné fytonutrientů, vitaminů A a C, minerálů a antioxidantů. Obsahuje také hodně vlákniny, která prospěje trávení. Jablka můžete podávat i se slupkou, ale vyhněte se jadérkům, středu nebo stopce. Ty jsou toxické, když se rozžvýkají, a ve větším množství mohou způsobit potíže.

Pomeranče

Také na pomerančích si může pes pochutnat, ale opět v omezené míře a bez kůry. Stačí tak dva plátky. Větší množství by čtyřnohým parťákům mohlo způsobit podráždění žaludku. Psí cukrovkáři by se pomerančům měli vyhnout zcela, obsahují totiž dost cukru.

Hrušky

Hodně psů hrušky miluje. Jsou plné vitaminů A a C, stejně jako vlákniny, která pomáhá s trávením. Hruška se dá pohodlně nakrájet a vzít na procházku jako odměna, ale opět to nepřehánějte, obsahuje totiž dost cukru.

Maliny

I maliny jsou psům prospěšné jen v malém množství. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může být ve větší dávce pro mazlíčka nebezpečný. Konzumace většího množství malin může u psa vést k onemocnění jater nebo hypoglykémii. Na druhou stranu mohou být maliny skvělé pro starší psy, kteří trpí záněty kloubů, protože toto zahradní ovoce má silné protizánětlivé účinky.

Nebezpečné druhy

Třetí skupinu tvoří ovoce, které je pro psy vyloženě nebezpečné.

Hroznové víno a hrozinky

Hroznové víno nebo hrozinky mají u zvířat prokázanou souvislost s četnými případy selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin u psů patří zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese nebo úbytek váhy. Pokud váš pes hrozny snědl a vy nepozorujete žádné negativní účinky, může být vůči nim odolný a zvládá je strávit. Raději ale štěstí příště nepokoušejte.

Třešně

Dužina třešní by sice psům nijak neublížila, ale to samé se už nedá říct o stonku, pecce a listech. Ty obsahují jedovatý kyanid, který je pro psy velmi nebezpečný. Pecky jsou navíc malé, mohou tak být spolknuty omylem a způsobit ucpání střeva nebo jiné trávicí poruchy.

Rybíz

Rybíz má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky. A i když ho někteří psi strávit dokážou, pro některé může být jedovatý. Takže pokud vám rybíz roste na zahradě, raději od keříku držte svého psa dál.

Rajče

Rajče obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin, který může být pro psa nebezpečný. Koncentruje se hlavně ve stoncích a listech, ale i v nedozrálých plodech. Může způsobovat podráždění trávicího traktu nebo negativně ovlivňovat centrální nervovou soustavu. Pes pak může dostat svalové křeče, ztrácet pohybovou koordinaci nebo pociťovat celkovou slabost. Pokud tedy pěstujete toto ovoce na zahradě, dávejte velký pozor, aby pes nezralé plody nebo stonky neochutnal. Ani zralá rajčata pak nejsou zcela bezpečná, takže je pro jistotu mazlíčkovi nedopřávejte.

Avokádo

Avokádo je druh ovoce, který je pro psy úplně nejnebezpečnější. Obsahuje nebezpečnou složku persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Psům se nedoporučuje podávat žádná část avokáda. Kromě toho je avokádo velmi tučné, což může způsobit podráždění slinivky a vznik zažívacích problémů.

Zdroj: Dogsie, American Kenell Club.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech