Péče o srst perské kočky

 Mazlíčci 
11. prosince 2016 21:39 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Aby si srst perské kočky zachovala lesk a krásu, měli byste ji denně kartáčovat.  Shutterstock
Důkladná očista je základem její psychické i tělesné pohody. Snad každá kočka vlastní očistu miluje stejně jako slastný spánek nebo plnou misku.

Srst perských koček jedlouhá a neobyčejně bohatá, složená z dlouhé, měkké a vlnité podsady (tvoří ji měkké zvlněné vlníky a štětinovité osiníky), která je krytá o něco delšími a hrubšími pesíky. Ty mohou u některých výstavních koček dorůstat až do 12 centimetrů. Srst perské kočky je její okrasou, zvlášť dlouhá je kolem hlavy, kde tvoří nápadný límec. Má však jednu velkou nevýhodu, noční můru pro všechny chovatele. Délka a hustota srsti se během roku mění, většina perských koček po celý rok líná a jejich srst proto vyžaduje pravidelnou každodenní péči, aby se zabránilo jejímu plstnatění a zaknocení.

Perská kočka je charakteristická krásným jemným dlouhým kožíškem a svýma podmanivýma očima. Aby byl kožíšek opravdu krásný a hebký, je třeba mu věnovat každodenní péči. Základem je pravidelné každodenní česání. K tomu budete potřebovat hřebeny a kartáč. Hřebeny jsou ideální dva: s řidšími zuby a s hustými. Kartáč postačí jeden (na tělo), na obličej využijte zubní kartáček, případně jemný hřebínek z kosmetických sad pro dámy.

Začněte rozčesáváním řidším hřebenem od hlavy směrem k ocasu, pak znovu hustým. Případné "žmolky" opatrně rozvolněte (nejde-li to, opatrně odstřihněte).

... a pudrování

Zhruba jednou za týden je vhodné po rozčesání kožíšek zapudrovat: rozhrňte srst na "pěšinky" a na ně nasypte pudr (speciální kočičí, případně Johnsons-baby - jiné "lidské" pudry nejsou vhodné). Promněte srst rukama, aby se pudr rovnoměrně v srsti rozptýlil. Nechejte chvíli působit a potom kočku vykartáčujte proti srsti. S pudrem vykartáčujete i mastnotu a špínu.

POZOR!!! Ocásek se nekartáčuje! Pouze rozčešte hustým hřebenem, zapudrujte a pak pudr z ocásku "vytřeste" nebo vyfoukejte.

Koupání

Perská kočka se většinou koupe pouze tehdy, je-li skutečně hodně špinavá nebo na doporučení lékaře jako terapie proti nemoci. Vhodné šampóny, působící i proti kožním parazitům, jsou k dostání u zvěrolékaře nebo v obchodech pro zvířata. Ve vyhřáté místnosti postavte kočku do vany s vlažnou vodou (30-35° C) – nelekejte ji sprchou nebo proudem vody z hadice. Hlava by měla zůstat suchá. Po koupání zvíře dobře opláchněte a pečlivě vysušte připraveným nahřátým ručníkem. V teplé místnosti potom nechejte zvíře pomalu doschnout. Někteří peršani snesou i fénování, pokud jsou na něj přivykáni už od mládí. Majitelé výstavních koček koupou svá zvířata často před výstavou, aby jejich srst vypadala ještě hedvábněji a nadýchaněji. Pro tyto účely jsou zvláště vhodně barevné a výstavní šampóny (vždy podle barvy srsti kočky), ktré jsou k dostání v obchodech pro zvířata a zejména na výstavách. Jak dlouho před výstavou máte kočku vykoupat, si musíte předem vyzkoušet sami. Některá je nejkrásnější několik hodin po vykoupání, jiná až třeba po týdnu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Tech

Apple varoval, že miliony uživatelů iPhonů jsou v současné době bez ochrany

Zavřít reklamu