Kteří hlodavci jsou nejlepší mazlíčci

Morče je klidné a přítulné. Rozhodně potěší.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
28. února 2017 07:11 / Shutterstock
  0   0
Pokud uvažujete o pořízení domácího zvířete a máte zájem o hlodavce, bude vás zajímat, kteří jsou pro chov vhodní a odvděčí se vám svou přítulností.

Obecně se dá říct, že každé zvíře je originál. U každého druhu se najde jedinec, který k vám přilne a zase takový, který se bude snažit utéct. Přeci jen se ale dají vysledovat určité obecné rysy, které platí.

Čím větší, tím lepší

Jedno možné hledisko při výběru domácího mazlíčka. Králíček či morče jsou určitě snáze ochočitelní než myš. Krysa také vykazuje mnohem větší dávku inteligence než křeček. Je potom na vás, kterému hlodavci dáte přednost, který se vám líbí a může se tak stát na řadu let vaším domácím přítelem. Pokud pořizujete zvířátko k malým dětem, musíte si dát též pozor na to, aby jim zvíře nemohlo nechtěně ublížit.

V tom případě dostává zásada „čím větší, tím lepší“ trhliny a zbytečně velké zvíře s velkými zuby nepořizujeme. Dbáme ale, aby si dítě nehrálo se zvířátkem bez dozoru, protože by mu mohlo nechtěně ublížit.

Klid a elegance

Je to sice otázkou osobního vkusu, ale dá se říct, že klidné zvíře bude působit v domácnosti víc radosti než to, které vás sice zpočátku okouzlí svým zmateným pobíháním po kleci, ale po čase vás jeho nervózní a hloupé chování přestane bavit. Mezi kliďasy patří morčata. Z malých druhů pak zlatý křeček, který se nechá rád pochovat, neutíká před vámi a mezi malými hlodavci je skutečným králem klidu a elegance.

Jak se o zvíře starat

Určitě si přečtěte odbornou publikaci, protože informací není nikdy dost. My radíme pořídit rozhodně větší klec, než by bylo nutné. Váš mazlík tak bude v pohodě, bude klidnější, zdravější a větší. Nezapomeňte na to, že každé zvíře potřebuje svůj úkryt. Existují různé druhy domků. Preferujte přírodní materiály. Hlodavec je sice částečně okouše, ale to by s umělou hmotou udělal také. Každý hlodavec potřebuje přísun čerstvého zeleného krmení. Většina miluje seno a s chutí se pustí i do zrní a sušené zeleniny. Kvalitní zdroj vody je určitě podmínkou. Nejlepší jsou závěsné napáječky, které zvíře neznečistí. Některé druhy potřebují misku s vodou na svou hygienu. Pískomilové ocení alespoň občas hrátky v čistém písku. Některé druhy nesnáší samotu a je lépe je chovat alespoň ve dvou, obzvlášť pokud stojíte o přírůstky. Větší zvířata milují výběh. Až se ochočí, můžete je pod dohledem vypustit na zahradu.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Jak opravit starý dřevěný nebo drátěný plot

Zavřít reklamu