Už jste slyšeli o akvaponickém skleníku?

 Ostatní 
26. května 2017 21:51 / Marie Popelková
  4
📷
2 fotografie v galerii
Akvaponický skleník představuje symbiózu chovu ryb a pěstování zeleniny. Shutterstock
Jak to udělat, aby měl člověk dostatek zdravé kvalitní zeleniny, a nejlépe bez práce?

O tom zřejmě snily celé generace našich předků, sedláků, ale i obyčejných chalupníků – domkářů. S dnešními technologiemi to již možné je. Akvaponický skleník nám to umožňuje. A nepotřebujete ani velkou zahradu.

Není důležité, jak velkou zahradu máte, ale jak ji využíváte. Akvaponický skleník představuje symbiózu chovu ryb a pěstování zeleniny. Odpady z ryb – tedy znečištěná voda, je potravou – hnojivem, pro pěstování zeleniny. Celý proces je tam uzavřený, vstupem je potrava pro ryby – nejčastěji granule. Dá se tak snadno automatizovat. Výstupem je kvalitní, zdravé a čerstvé maso + zelenina. Zelenina se pěstuje v akvaponickém skleníku nejčastěji na hydroponii – Keramzitu. Odpadá nám tak okopávání a podobné zemědělské práce. Ovšem, akvaponie dává mnohem vyšší výnosy zeleniny, než běžná hydroponie. Tedy, máte více zeleniny, za méně práce. 

Nenáročnost Akvaponického skleníku

Nenáročnost Akvaponického skleníku umožňuje výhodné instalace na balkonech, v interiérech. Dříve, či později budeme akvaponické skleníky potkávat v kavárnách, restauracích, na recepcích, ale i v kuchyních. Akvaponii lze provozovat i v buňkách na střeše paneláků. Akvaponické systémy jsou krásné, dekorativní, na rozdíl od třeba mořských akvárií navíc hospodářsky přínosná. Mohou produkovat nejen ryby, ale třeba i krevety.

Zeleninový reaktor

Proč se tomu říká zeleninový reaktor? Kvůli chemickým dějům, provázejícím čištění vody a výrobu hnojiva pro rostliny, jež probíhá na kořenech rostlin. A jsou to čistě přírodní reakce. Tedy, ničeho se nemusíte bát.Ryby dokáží perfektně měnit přijaté potraviny ve svalovinu. 1 : 2. Z každého kilogramu potraviny vyrobí 500 g svaloviny. Což je bezkonkurenční s jinými hospodářskými zvířaty. Profesionální systémy recirkulace, při chovu pstruha duhového, dosahují poměru téměř 1 : 1. Velmi vhodnou rybou, pro tento zeleninový a rybí reaktor, v oblastech s teplým podnebím, je Tilápie. 

Prostorové dispozice: Vše může být umístěno v jedné nádrži, nebo, ryby jsou chovány v dolní nádrži, voda je čerpávána rostlinám a vyčištěná samospádem stéká zpět k rybám.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?