Několik zásad pro pěkné fotografie
Pevná ruka základ úspěchu
Začátečnickou chybou, kterou ale dělá mnoho z nás je, že při stisku spouště dojde k pohybu fotoaparátu. Je zcela lhostejné, jestli byl předtím v klidu. Podstatný je právě ten okamžik, kdy probíhá snímání. Pokud je zařízení vybaveno optickou stabilizací obrazu, není situace nutně tragická, ale pokud ne, dostanete rozmazanou fotku nebo se ochudíte o jemné detaily.
Světlo
Čím více světla, tím prokreslenější a ostřejší fotka. Jde však o to, aby byla osvětlena scéna, ne aby pražilo sluníčko na fotoaparát. Snažte se nefotit v protisvětle. Jestli musíte, foťte ze stínu. Pokud scénu potřebujete přisvětlit bleskem, foťte jen v takové vzdálenosti, jakou váš blesk prosvítí. Vysloveně začátečnickou chybou je blýskat do tmy a ještě horší je blýskat do skla jedoucího autobusu.
Kompozice
Focený objekt by měl být v záběru celý nebo jeho smysluplná část. Pokud vyfotíte člověka bez očí a vršku hlavy, těžko si takovou fotku někdy zařadíte mezi ty pěkné. Právě tak divně působí věž, které chybí špička či scéna, kde na boku je půlka odcházejícího zvířete.
Častou chybou poněkud pokročilejších fotografů bývá, že scéna vypadá shora dobře, ale ve skutečnosti tam je příliš mnoho oblohy a spodek snímku nezabere už další podstatné detaily a unikne nám tak například zajímavé nádvoří hradu. Na fotografii máme jen stěnu a nad ní pořádnou porci modrého nebe.
Zkoušejte různé zajímavé úhly focení. Pohled vzhůru skrz koruny stromů. Odraz objektu ve vodní hladině. Pokud fotíte lidi, vyzkoušejte podhled. Vyprovokujte je, aby se uvolnili nebo aby něco předvedli. Nebo foťte naopak záběr, kdy vnímáte ze situace určitou náladu. Radost nebo smutek, zamyšlení, váhání.
Hloubka ostrosti
Jestliže fotíte zrcadlovkou nebo mobilem se dvěma fotoaparáty, můžete zajímavě pracovat s hloubkou ostrosti. Působí zajímavě, když máte pěkně prokreslený portrét s jemně rozostřeným pozadím. K dosažení tohoto efektu musíte mít focený objekt blízko a nastavený portrétní režim.