Máte rádi uzené maso? Poradíme, jak si jej nejlépe sami připravíte

 Ostatní 
06. ledna 2018 07:20 / Jan Novák
  15
📷
4 fotografie v galerii
Při dodržení správného postupu vám udírna vydá lahodný pokrm Shutterstock
Uzení patří k pradávným způsobům úpravy masa, který naši předkové používali již před staletími. Nejedná se přitom o nic složitého, nicméně i uzení má své zákonitosti. Pokud pravidla dodržíte, výsledkem je lahodný pokrm. Pokud ne, můžete maso zkazit.

Uzením dříve na vesnicích pravidelně končila zabijačka, kdy část masa z prasátka automaticky končila v udírně. Dnes již prasátko doma chová málokdo, přesto si uzené neodpíráme.

Základem je výběr masa

Nejčastěji do udírny dáváme plec nebo kýtu, která je pro uzení ideální, neboť obsahuje hodně masa a málo tuku.

Udí se ale i prorostlá masa, jako je třeba krkovička, oblíbený je i bok a samozřejmě klobásky. Z dalších druhů masa někdo do udírny vkládá i jehněčí či telecí. Za delikatesu se považuje i zvěřina. Žádné maso by ale nemělo jít do udírny potrhané, aby neztratilo své cenné vlastnosti.

Jak maso správně naložit?

Nakládání masa dospělo už pomalu k procesu, který nemá daleko k alchymii. Svůj recept má snad každá rodina. Základem je ale vždy sůl. Zkusit můžete například lák složený z deseti litrů vody, dvou kilogramů soli a 100 gramů cukru. Voda se osolí a jakmile dosáhne varu, přidává se cukr. Následně se vaří dalších 10 minut a je připravena k použití.

Kromě láku se někdy využívá i technika vpichů, kdy se lák vpravuje přímo do masa. Před tím, než se maso vloží do udírny, je třeba jej ale odsolit namočením ve vlažné až teplé vodě. Doba namočení závisí na velikosti masa a pohybuje se mezi jednou až čtyřmi hodinami. Upravené maso je vhodné naporcovat na kusy o hmotnosti maximálně 1,5 kilogramu.

Udit maso studeným nebo teplým kouřem?

Studený kouř se využívá k tomu, aby dodal masu chuť uzeného a zapůsobil proti bakteriím. Nižší teplota je vhodná pro výrobky, u nichž chceme, aby dlouho vydržely. V kouři se proto maso nechává déle, dva až tři dny. Produkty tak spíše osychají. Teplota se snižuje postupně.

Účinky teplého kouře jsou typické třeba pro oblíbenou slaninu. V udírně visí tři až pět hodin při teplotě 50 až 60 stupňů Celsia, díky níž dosáhne žádané barvy maso i vrstva tuku. Po této proceduře ale není maso dostatečně tepelně upravené, jeho stav je spíše polosyrový.

Další možností je horký kouř o teplotě až 100 stupňů Celsia, který maso téměř propeče. V udírně je umístěno tak, aby na něj nedosahoval oheň, a kouř se následně tvoří přidušením vlhkými pilinami. Maso se dá aromatizovat kouřem za použití bylin, například jalovce.

Další tipy pro uzení

  • Lák můžete obohatit ještě o jalovec, česnek nebo víno.
  • Maso nenechávejte v udírně příliš dlouho, aby nebylo vyschlé, tvrdé nebo hořké.
  • Při krátkém uzení zase hrozí, že maso bude plesnivět.
  • Dřevo pro uzení musí být bez kůry, dostatečně vyschlé a tvrdé.
  • Vhodné je dřevo z dubu, buku, olše, břízy, akátu či tvrdé dřevo z ovocných stromů, jako je například švestka.

Máte rádi také sýry? Abyste si chuť sýrů maximálně vychutnali, neobejdete se bez znalosti základních pravidel. V našem článku o sýrech vám poradíme, jak sýry krájet, uskladňovat ale také kombinovat.

Témata: maso, uzené, uzení, jídlo, lák, sůl
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod