Izolační dvojskla do oken – ano nebo ne?

 Ostatní 
05. října 2014 23:02 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Izolační dvojskla s nejlepšími parametry ochrany proti úniku tepla patří do nízkoenergetických novostaveb. pixabay.com
Moderní izolační dvojskla jsou standardně složena ze dvou skleněných tabulí plaveného skla, přičemž jedna z tabulí je opatřena povlakem z mikroskopických ušlechtilých kovů a kovových oxidů. Tyto vrstvy zlepšují užitné vlastnosti tepelné izolace a ochrany proti průniku slunečního UV záření do interiéru.

V nízkoenergetických či dokonce pasivních domech si se standardem nevystačíme. Snižuje sice tepelné ztráty oproti jednoduchému zasklení až o 45 procent, to je ale u tohoto typu staveb málo.

Výrobci tedy přišli s izolačními trojskly, která již potřebné parametry měla, byla ale hodně těžká, což zatěžovalo samotnou konstrukci stavby a omezovalo průnik světla a sluneční energie. Dnes se trojskla stále vyrábějí, nové technologie ale vyřešily jejich odlehčení a zároveň také dostatečnou prostupnost světla i sluneční energie.

Dalším vylepšením je používání izolačních dvojskel, kombinovaných s fólií pokrytou nízkoemisivní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Výsledkem je třívrstvý systém se dvěma oddělenými komorami (analogie trojskla) ovšem s hmotností dvojskla. Ochranná vrstva je plně propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží teplo přenášející UV záření.

V praxi jsou tato nejlépe izolující okna vhodná skutečně pro nové stavby, kde i jejich další konstrukce je projektována jako nízkoenergetická nebo pasivní. U starších objektů se ani při zateplení fasády a střechy zpravidla nedostaneme na hodnoty, které vykazují tato okna, takže bychom sice měli dokonalou izolaci na oknech, ale zbytkem stavby by nám utíkalo tepla víc, což je pochopitelně neefektivní a zbytečné.

Když nám tedy památkáři předepíšou, že taková moderní okna do našeho starého domu nesmíme osadit, nemusí nás to příliš trápit. Dobře těsnící okna se dnes vyrábějí i klasická špaletová a my jimi nepokazíme celkový vzhled fasády starého domu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu