S jakým kolem do sněhu? Poradíme vám

 Ostatní 
18. února 2018 15:44 / Marcela Plachá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jízda zasněženou krajinou přináší nevšední zážitky Shutterstock
Sportů, kterým se dá věnovat i v zimě, rychle přibývá. Zdaleka už nemusíte jezdit jen na lyžích. Cyklisté si stále více kupují i speciální zimní kola, se kterými se dá jezdit i po sněhu a ledu. Na výlety do zasněžené krajiny ale není speciální výbava nezbytnou nutností.

V zimním období jsou cesty obvykle rozbahněné, někdy i zasněžené, v horším případě jen namrzlé. Silnice také bývají plné solí. Mnoho zimních bikerů proto zazimovává „áčkové“ kolo a pro zimu má nějaké starší „béčkové“. Rozhodně byste si před jízdou za mrazu či na sněhu měli zkontrolovat kvalitu vzorku na pláštích a funkčnost brzd. I v mrazech je po dojezdu dobré kolo ostříkat od soli ze silničních posypů. 

Kvalitní zimní kola

Pro jízdu po sněhu se vyplatí pořídit si kolo se změněnou geometrií rámu a především rozšířenými prostory pro opravdu tlustá kola. Většinou jde o 26 palcová kola na širokých ráfcích, obutých do cca tří až čtyřpalcových plášťů. Obvod kola je zhruba jako na 29". Zásadní jsou nejen kola, ale také funkční přední a zadní blikačka, boční oranžové odrazky, odrazky na pedálech či na sedlovce a kvalitní blatníky, které v zimě oceníte víc než v létě.

Pláště jsou základ

Aby kolo dobře přilnulo, je vhodné ho podhustit. Platí pravidlo čím měkčí podklad, tím více podhustit kola. Materiál plášťů volit co nejměkčí. Výbornou alternativou jsou pláště s hřeby, která dokáží perfektně držet především na sněhu a ledu. Mírnou nevýhodou je vrčivý zvuk, který pláště vydávají. Toto obutí je vhodné zvolit ve chvíli, kdy většina výletů jede po měkčích cestách mimo asfalt. 

Brzdy

Starší V-brzdy mají v zimě zásadní problém: namrzlé ráfky. Jakmile se ráfek namočí a je pod nulou, je zaděláno na průšvih. Toto řeší buď ruční, respektive nožní brzda nebo ještě lépe kotoučové brzdy. U těch je zase problém v mrazu s tuhnutím brzdové kapaliny. Dobrou radou a nutností je tedy brzdit vždy s citem, plynule a s rezervou.

Údržba

Kolo potřebuje pravidelnější údržbu hlavně proto, že v zimě se na něj jízdou ve sněhu či sněhové břečce po silnicích dostane agresivní sůl. Je třeba více mazat a častěji čistit, aby solný nános co nejméně poškozoval hlavně mechanické části kola. Pozornost je třeba věnovat také obutí a světelné výbavě. Důležité je mazat převodovou soustavu, tedy řetěz, popřípadě kolečka pastorku či talíře. Zejména proto, abyste zabránili vodě a sněhové břečce začít s korozí kola. Dobře promazané kolo nepodlehne tolik vlivům soli, která se po většinu zimy na ulicích a bohužel i stezkách často vyskytuje.

Jarní tipy

Jestliže si netroufáte na jízdu po zasněžené krajině, pomaličku už můžete zkoušet výlety na běžném kole. Přes den jsou teploty ucházející a projížďku zvládnete i na běžném kole. Nejprve je potřeba vyčistit a namazat řetěz. Vyčištění od mazu a špíny je opravdu důležité. Pro všechna mazadla pak platí, že po nanesení je dobré setřít přebytky - a to až po několikerém protočení klikami naprázdno. 

Hladkému chodu řazení prospěje také namazání lanek. Zkontrolujte brzdy - pozornost věnujte nejen délce kroku brzdové páky, ale také stavu brzdových špalíků či destiček. Nahustěte pláště - přes zimu možná soustava duše a pláště ztratila trochu tlaku, dofoukněte ji. Jak správně připravit kolo na jízdu jsme psali také zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Trendem letošního roku je japonský střih Hime cut. Tento jemný, elegantní a zároveň extravagantní účes...

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii