O zahradní trampolínu je nutné pečovat i v létě. Čemu je nutné věnovat největší pozornost?

 Ostatní 
19. června 2018 16:25 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Při správné péči zůstane trampolína bezpečná mnoho let Pixabay
Trampolín na zahradách rychle přibývá. Aby vám trampolína dobře sloužila, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel. Samozřejmostí je nepoužívat na trampolíně žádné ostré předměty a nepřetěžovat ji větším počtem osob, než udává výrobce. Co dalšího je dobré vědět a na co se nevztahuje záruka?

Umístění trampolíny

V ideálním případě je dobré umístit trampolínu na rovnou travnatou plochu nebo trampolínu podložit měkkým materiálem. Trampolína by také neměla stát na přímém slunci. UV záření jí totiž škodí. Svědčí jí spíše stín či alespoň polostín. Pokud trampolínu umístíte na rovnou plochu do stínu, kde je navíc i chráněná před silným větrem, výrazně si ušetříte za péči a opravy. 

Záruka a její záludnosti

Každý výrobce má ze zákona povinnost poskytovat dvouletou záruku. Po prvním roce až dvou uživatelé nejčastěji přicházejí s vyblednutím krytu pružin, což je přirozené opotřebení, které nemá vliv na funkčnost krytu. Pokud ale dodržujete pravidla správného používání, vydrží vám trampolína mnoho let.

Pokud jste koupili levnější model, můžete být při reklamaci nepříjemně překvapeni – na poškození způsobené UV zářením se totiž nemusí vztahovat záruka. Některé díly trampolíny se vám tak zničí velmi rychle a může být problém sehnat náhradní. Proto se vyplatí kupovat kvalitní výrobky od spolehlivých dodavatelů. 

Každoroční mazání

Jednou ročně, ideálně před zahájením sezony, je třeba zkontrolovat veškeré součásti trampolíny, včetně všech pružin a celé konstrukce. Ocelové spoje je třeba promazat vazelínou. Před zazimováním je dobré kovové prvky rámu natřít silikonovým nebo jiným olejem, aby se na konstrukci vytvořil film, který tyto kovové prvky ochrání před mrazem a sněhem. 

Síť můžete zašít

Základem bezpečného používání trampolíny je ochranná síť. Je z poměrně jemného materiálu a snadno se protrhne. Na rozdíl od skákací plochy se síť dá vlastnoručně opravit. Malé dírky můžete zašít, ale když jde o větší otvory na více místech, je nutné ji kompletně vyměnit. Špatně ošetřovaná a hojně používaná síť se po několika letech může doslova sypat. 

Životnost trampolíny

Aby trampolína dlouho vydržela v perfektním stavu, je třeba o ni správně pečovat. Záleží přitom také na její kvalitě. Většina trampolín má tloušťku tyčí 1,3 mm u všech rozměrů, což není vždy správně. Menší rozměry s nízkou nosností slouží dlouhá léta i při síle 1,2 mm, pro větší trampolíny by ale měly být tyče minimálně o síle 1,4 mm. Skákací plocha by měla být vyrobená ze speciálně upraveného materiálu, který je opatřen ochranou proti UV záření, čímž je dosaženo delší životnosti.

Čím více trampolínu používáte, tím rychleji dochází k opotřebení jednotlivých částí. Výraznou měrou se na životnosti materiálů podepisuje také počasí, zejména voda a déšť. Proto je vhodné trampolínu chránit před deštěm plachtou a na zimu ji kompletně uklidit. Jak zazimovat trampolínu jsme psali zde. Jakmile teplota klesne pod 5 °C, neměli byste trampolínu vůbec používat. První ranní mrazíky zapříčiní zkřehnutí materiálu. Přes zimu pak dokonce může na materiálu vzniknout plíseň a trampolínu prakticky zlikvidovat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu