Hrozící povodně: Jak se na ně připravit a co určitě nepodcenit

Před dveře naskládejte pytle s pískem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
06. září 2018 10:01 / Shutterstock
  0   0
Zatopený dům může mít na svědomí dlouhotrvající déšť, ale i bleskové povodně. Uchraňte svůj domov před vodou. Poradíme vám, jak se zachovat při povodních.

V případě hrozících povodní uzavřete okna a utěsněte všechny otvory, kterými by se do domu mohla dostat voda. Pokud máte šikmý vjezd do domu a hrozí, že by voda mohla vyplavit garáž či sklep, zkontrolujte odvodňovací žlab. Uvnitř nesmí být žádné překážky, například v podobě kamenů, listí nebo větviček stromů. Odtoková cesta musí být průchodná. Dveře či vrata pro vstup do domu důkladně utěsněte. Ideální jsou pytle s pískem.

Přestěhujte nábytek

Přestěhujte cenný nábytek do výše položených míst nebo do vyšších pater. Z ohroženého prostoru dostaňte pryč i nebezpečné látky, které v domě skladujete. Mezi ně patří i přípravky na úklid domu. V okolí budovy odstraňte nebo řádně zajistěte snadno odplavitelné předměty. Jak se zachovat při evakuaci, jsme psali zde.

Pokud chováte zvířata, včas je evakuujte na bezpečné místo. V případě, že povodně nastoupily nečekaně rychle, vypusťte zvířata z chovatelských objektů, aby sama mohla uniknout před povodní. Zabráníte tak jejich utopení a následnému šíření infekcí a zápachu. Zvířata je vhodné označit například štítkem, aby je bylo možné po povodni identifikovat a vrátit zpět majiteli. 

Zavolejte pomoc

V případě, že se z domu nedokážete sami dostat, včas požádejte o pomoc povodňový orgán obce nebo hasiče. Před opuštěním domova uzavřete přívod vody, plynu a elektrické energie a uhaste veškerý otevřený oheň. S sebou si nezapomeňte vzít evakuační zavazadlo. Mělo by obsahovat osobní doklady, peníze a cennosti, pravidelně užívané léky, potřeby osobní hygieny, mobil s nabíječkou, balenou vodu, trvanlivé potraviny a náhradní oblečení, boty, deku nebo spacák a pláštěnku.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu