Hoří, hoří! Víte, jak se zachovat při evakuaci?
V první řadě je nutné rozlišovat, zda jde o krátkodobou nebo o dlouhodobou evakuaci. V případě první jmenované možnosti se tak může dít při podezření na uložení nástražného výbušného systému v budově nebo při menším požáru. Lze tedy předpokládat, že bude evakuace trvat jen několik hodin a ještě ten den se vrátíte domů.
Při opouštění bytu nebo domu je vhodné splnit určité pokyny. To ale pouze v případě, že je na ně čas.
- Vypněte všechny plynové a elektrické spotřebiče, které máte v provozu.
- Elektrické spotřebiče odpojte ze zásuvky (mimo ledničky a mrazáku).
- Uhaste otevřený oheň (krb, kamna nebo svíčky).
- Zhasněte před odchodem všechna světla.
- Uzavřete všechna okna.
- Uzamkněte byt.
- Ověřte, zda i sousedé a ostatní lidé v budově vědí o evakuaci (pokud je to ve vašich časových možnostech).
- Vezměte s sebou domácí mazlíčky.
Při opouštění budovy se chovejte klidně, pomáhejte osobám se sníženou pohyblivostí a po opuštění budovy se shromážděte na místě určeném k evidenci evakuovaných.
Dlouhodobá evakuace
Při dlouhodobé evakuaci se předpokládá, že objekt bude zpravidla nefunkční nejen po dobu trvání samotné evakuace, ale i několik dnů poté. Nastat tak může v případě vážného poškození domu nebo i kvůli hrozícím povodním. Jak předcházet letním požárům, jsme psali zde.
Mimo pokyny uvedené u krátkodobé evakuace také vypněte i hlavní uzávěr plynu a vody. Sbalte si s sebou i evakuační zavazadlo, které by mělo obsahovat trvanlivé potraviny. Zapomenout nesmíte ani na dokumenty jako je rodný list, občanský průkaz, cestovní pas i kartičku zdravotní pojišťovny. Chybět by neměly užívané léky nebo zdravotní pomůcky, jako jsou například brýle. Dovnitř je vhodné zahrnout i oblečení odpovídající danému ročnímu období, náhradní prádlo a obuv, spací pytel či karimatku.