Jak vybrat správnou běžeckou obuv

 Ostatní 
19. března 2015 22:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Špatné boty běh znepříjemňují, takže začátečníka mohou od tohoto sportu úplně odradit. Wikimedia Commons/MarkBuckawicki
Běhání se stává velkým trendem a propadají mu dokonce i ti, kteří se dosud vůbec nehýbali. Je to sport, který se dá provozovat kdekoli a nestojí moc peněz. Vlastně jediné, co k němu potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty. Umíte je ale správně vybrat?

Velikost a šířka svršku boty

Nejčastější chybou většiny běžeckých začátečníků je boj s velikostí bot. Obecným pravidlem je, že běžecká bota musí být vždy min. o 1/2 čísla větší než je velikost chodidla. Moje rada tedy zní: „Nebojte se kupovat větší boty“. Zajistí vám dostatek komfortu a s tím spojený prožitek z tréninku. Běháte v různých terénech, po lesních cestách, kamenech, z kopce, noha přitom vždy pracuje, individuálně se může i prodlužovat, proto je vhodné dopřát jí dostatek pohodlí. Vyvarujete se tím tzv. černým nehtům. Každý výrobce nabízí své modely v rozdílné velikosti svršku boty.

Rada zní: „Zkoušet, zkoušet a zkoušet, bota nesmí nikdy ani náznakem tlačit!“

Kde budete běžecké boty využívat?

Velmi důležitým aspektem při výběru běžeckých bot je také trať, kde budete obuv využívat. Běhat můžete na různém povrchu, nejčastěji se setkáváme s asfaltovou silnicí, lesní nebo polní cestou nebo také atletickou dráhou. Pokud budete při běhu využívat různé povrchy, doporučujeme si pořídit i různé typy běžecké obuvi. Při běhu v terénu by měla být podešev hrubší, stabilizační prvky podešve musí být tužší, aby běžce podržely při dopadu na zem, stejně tak svršek obuvi musí být vyroben z pevného materiálu, aby nedošlo k poškození nebo protrhnutí při styku s větví nebo jiným nežádoucím předmětem.

Terén

Boty do terénu a přírody bývají označeny TRAIL. Podrážka je speciálně upravena, aby maximalizovala záběr do všech směrů. Svršek běžeckých bot TRAIL je vyroben z pevnějších materiálů, aby se předešlo jeho poškození.

Silnice

Na silniční tráť je určena nejširší nabídka běžecké obuvi. Podešev běžecké obuvi má přilnavý povrch. Vyšší řady běžeckých bot se řadí do kategorie závodních bot, jsou opatřeny nejnovějšími technologiemi, které běžci pomohou zrychlit krok a samozřejmostí je i velmi nízká hmotnost obuvi. Tréninkové běžecké boty Vás připraví na každý váš závod, boty můžete občasně využít i při běhu v terénu, může však dojít ke snížení životnosti obuvi.

Atletická dráha

Pro běh na atletické dráze je určena speciální atletická obuv tzv. tretry.

Šmajdáte? Nestyďte se a zohledněte to při nákupu

Šmajdání je zcela přirozená vada, kterou trpí téměř každý jedinec. Nestyďte se za to a určitě tuto skutečnost berte při výběru v potaz. Ačkoli ženy obvykle došlapují dovnitř a pánové naopak ven, prohlídněte si raději některé své staré boty. Je-li více opotřebená vnitřní strana, jedná se o takzvanou pronaci. V opačném případě, tedy když došlapujete na vnější stranu, hovoříme o takzvané supinaci. Nejideálnější, avšak nejméně obvyklý je neutrální došlap, který poznáte zcela rovnoměrným opotřebením paty.

Tuto informaci sdělte prodejci spolu s dalšími požadavky a jistě spolu najdete vhodný typ. Výrobci tyto vady zohledňují a stavbu boty přizpůsobují. Strana, na kterou došlapujete, je pevnější, čímž pomáhá běžci došlapovat neutrálně. Leč nepanikařte ani v případě, že jedna vaše noha trpí pronací a druhá supinací. Tento problém se snadno vyřeší speciálními ortopedickými vložkami do bot.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve