Seznamte se s funkčním termoprádlem

 Ostatní 
05. května 2016 22:46 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Funkční oblečení se v posledních letech stalo hitem.  Internet
Funkční prádlo je pojmem nadřazeným k pojmu termoprádlo, protože má více možných využití než pouhé udržování teploty. Mnohem častěji však uslyšíme o termoprádle a myslí se tím obecně jakékoliv funkční prádlo. Co všechno nám tedy může funkční prádlo nabízet?

Jeho účelem je přizpůsobovat se tělu v různých klimatických podmínkách a udržovat nás tak neustále v co největší pohodě. V zimě vás oblečení zahřeje a v létě ochladí, při sportu zase pomáhá odvodu potu nebo je rychleschnoucí. Tím pomáhá udržovat stálou teplotu a tělo je tak méně náchylné k bakteriím a nemocem (vznikají při náhlých změnách teplot).

Proč ale „funkční“?

Stejně tak se můžeme setkat i s termínem „aktivní“. Toto oblečení má na rozdíl od běžných textilních materiálů řadu speciálních vlastností, které aktivně pracují.

rychleschnoucí

extra lehké

antialergenní

kompresní

vysoce odolné

odsává pot

pružné

Tyto vlastnosti „pracují“ vždy a všechny, ačkoliv některou funkci zaznamenáte až v momentě tělesné zátěže např. odsávání potu.

Jak správně vybírat funkční prádlo

Zvažte účel funkčního prádla (termoprádla).

Proč kupovat speciální typy funkčního prádla (termoprádla), jehož tkanina je obohacena o nanočástice stříbra, jestliže jej použijeme třikrát do roka na výlet do hor? Budeme-li funkční prádlo (termoprádlo) dennodenně používat jako spodní prádlo, pak například speciální funkční prádlo (termoprádlo) s technologií redukce zápachu může přijít vhod.

Seznamte se s pojmem vrstvení funkčního prádla (termoprádla).

Funkční prádlo (termoprádlo) se rozděluje dle svého využití ve vrstvách do tří kategorií. První vrstvu funkčního prádla (termoprádla) tvoří funkční trička, funkční podprsenky, kalhotky, spodky a legíny. Střední vrstvu funkčního prádla (termoprádla) zahrnují roláky, mikiny, tepláky a lehké bundy. Do svrchní vrstvy funkčního prádla (termoprádla) se zařazují vesty, bundy a kalhoty. Ponožky, kukly, čepice nebo rukavice jsou označovány jako doplňkové termoprádlo. Proč se o vrstvení funkčního prádla (termoprádla) zajímat? Každá vrstva má jiný účel, například první vrstva funkčního prádla (termoprádla), neboli transportní, má za úkol odvádět přebytečnou vlhkost od těla a stabilizovat tělesnou teplotu. Druhá vrstva je izolační, protože tepelně izoluje a odvádí vlhkost do třetí vrstvy, které se říká ochranná. Ta ochraňuje před nepříznivými vnějšími vlivy, je zároveň paroprodyšná, aby nedocházelo k hromadění vodní páry mezi druhou a třetí vrstvou funkčního prádla (termoprádla). Je nesmysl pořídit si funkční prádlo (termoprádlo) a na něj si obléci neprodyšné bavlněné triko nebo mikinu, neboť bavlna potem nasákne.

Vyberte vhodný materiál funkčního prádla (termoprádla)

Pro každou vrstvu se užívá jiný materiál. Pro výrobu funkčního prádla se užívá polypropylen (POP) nebo polyester (PES) nejčastěji v kombinaci s vlnou, bavlnou, viskózním hedvábím nebo elastomerem. Každý z uvedených materiálů má jinou tepelnou izolaci a liší se dokonce i rychlostí odvodu potu. Podle značky se mnohdy liší užitý materiál a konstrukce vláken.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná