Dnešní lepidla zvládnou slepit prakticky jakýkoliv materiál. Jen vybrat správné!

Zapomeňte na univerzální vteřinové lepidlo!
 Dílna 
02. listopadu 2016 07:04 / Shutterstock
  0   0
Do nedávna to byla věc více méně nemožná, prasklý plastový kryt na mobilu se musel tak leda vyhodit, připevnit háček v koupelně, aby něco unesl, znamenalo vrtat do dlaždic. Dnešní lepidla ale zvládnou prakticky jakýkoliv materiál, jen se musí dobře vybrat to správné.

Zapomeňte na univerzální vteřinové lepidlo. V supermarketu ho sice koupíte za pár korun na pokladně, to je ale spíš jen první pomoc pro ženu, které se ulomil podpatek. Lepidla vyrobená díky špičkových technologiím současnosti slepí dřevo, textil, keramiku, ale i stavební materiály. Navíc dokážou i pevně spojit různé materiály, což je v domácnosti často potřeba.

Jak si tedy poradit třeba s kolečkem na dětském autíčku nebo s gumovou podrážkou na botě? Především je třeba prozkoumat, jaký plast vlastně chcete slepovata nebo k čemu ho budete lepit. Základně se rozdělují lepidla na tvrdé a měkké plasty. Tvrdé představují třeba novodur nebo ABS, měkké jsou například polyestery. Na každém výrobku u původního obalu najdete označení, z jakého plastu je udělaný. Bohužel obal nemáme vždycky po ruce, pak tedy musíme odhadovat nebo vzít věc do drogerie, kde se prodejem lepidel zabývají a vybírat to správné spolu s prodavačem ten by měl umět poradit. Na trhu najdete i označení „lepidlo na obtížné plasty“. Je dvousložkové a mělo by si poradit s polypropylenem, teflonem a polyethylenem, hodí se ale i na tvrdé plasty.

Na podrážku na botě vezmete na pomoc lepidlo, které je po zatvrdnutí pružné. Lepení malých namáhaných ploch, jako jsou ucha od hrnců, držáky na ledničce nebo na pračce zase zvládne speciální epoxidová plastelina.

Oříškem je lepení polystyrenu, na něj s běžnými lepidly nemůžete. Pomůže jedině tzv. montážní pěna, která je k lepení tohoto materiálu speciálně vyvinutá pro potřeby stavebnictví.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu