Vánoční symbol se za pár dnů promění ve zdroj nepořádku. Kam ale s ním?

Vánoční stromky nikdy nepěchujte do kontejneru, stačí navršit je vedle. Firmy, svážející odpad, jsou povinny naložit je až do konce února.
 Ostatní 
22. prosince 2014 05:34 / ČT
  0   0
Ponecháváme si ho zpravidla v obýváku co nejdéle, abychom si uchovali alespoň vzpomínku na krásné chvíle se svými nejbližšími. Nic ale nevydrží donekonečna, a už vůbec ne živý vánoční stromeček. Co s ním, když se z půvabné dekorace promění ve zdroj nepořádku?

Většina lidí se živého symbolu Vánoc zbavuje na Tři krále. Kam ale s ním? Pokud máme dům, je to jednoduché – zkrátka ho vyšoupneme z ona či balkonu, rozřežeme na kousky a budeme mít alespoň čím zatápět. V činžovních domech se však tato otázka snadno promění v nerudovský problém.

Pokud si potrpíme na jedličku, musíme sice do ní investovat trochu víc, zato ale neopadává ani ve zcela suchém stavu. Praktická je i borovice, jejíž dlouhé jehličí uklidíme poměrně snadno. Nejhůř jsou na tom milovníci smrku, který sice úžasně voní, souboj s jeho drobným jehličím, zapíchaným do koberce, však bývá během na hodně dlouhou trať.

Někteří lidé prostě napěchují stromeček do kontejneru nebo popelnice, bez ohledu na to, že tím zkomplikují život ostatním. Výrazně tím sníží kapacitu odpadní nádoby, takže se vedle ní zpravidla začne brzy vršit hromada dalších odpadků. A přitom stačí prostě ho jen odložit vedle nádoby či kontejneru. Vyhazovat bychom je měli nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění po zbytečně dlouhou dobu.

S odvozem vánočních stromků se ve všech městech počítá, Pražané je navíc mohou odvézt i do některého sběrného dvora. Tam také patří umělé stromky, které už dosloužily. Rozhodně bychom je neměli odhazovat do kontejneru na tříděný či směsný odpad.

Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz probíhá po celý leden a únor. I tak ale vyhozené jehličnany nadělají v ulicích nepořádek, protože je vítr často rozfouká do okolí. Bohužel mnohé firmy, které zabezpečují svoz odpadu, vyprázdní popelnice a kontejnery a to, co je na zemi, už je nezajímá. Zbytky odpadků se pak válejí dál kolem popelnic. Stromečky ale odvážet musí.

Pro vyhozené symboly Vánoc existuje i ekologické využití. Stromky je možné naštěpkovat a použít do kompostu, ale vzhledem k tomu, že na nich mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, musí se odvážet do spalovny. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani jejich odnášení do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Kdyby se dostal háček do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Věda & Vesmír

Vědci objevili nejstarší život na Zemi ve 3,5 miliardy let starých skalách v Austrálii

Bydlení

Jak rychle vyčistit pračku. Pomoc najdete v myčce nádobí

Zavřít reklamu