Využijte plodiny ze zahrady na džem, sirup nebo kompot
Máte na zahradě mnoho jablečných nebo švestkových stromů a nestačíte zralé plody spořádat? Není nic jednoduššího, než z nich udělat kompot.
Jablečný kompot
Jablečný kompot ocení dospělí i děti. K jeho výrobě vám postačí těchto pár ingrediencí:
- čtyři jablka
- jedna lžíce citronové šťávy
- kůra z chemicky neošetřeného citronu
- tři lžíce třtinového cukru
- dva kousky skořice
- čtyři hřebíčky
Jablka oloupejte, vyndejte jádra a pokrájejte je na menší díly. Potom je pokapejte citronovou šťávou, aby nezhnědla. Vložte je do hrnce a zalijte vodou tak, aby byla celá ponořená. Potom přijdejte citronovou kůru, cukr, skořici a hřebíček a promíchejte. Na mírném plameni přiveďte k varu a vařte necelých deset minut. Dávejte pozor na to, aby se jablka nerozpadala. Podávat můžete s trochou vyvařené šťávy za studena i tepla, přidat si můžete zmrzlinu, šlehačku nebo cokoliv podle libosti.
Švestkový kompot
Vynikající je i švestkový kompot. Můžete si na něm smlsnout jen tak, případně v zimě udělat koláč nebo tvarohové knedlíky se švestkami. Co budete potřebovat:
- dva kilogramy švestek
- půl kila cukru
- pět kousků skořice
- pět centimetrů zázvoru
- čtyři hřebíčky
- dva kousky anýzu
- tři kusy badyánu
- 1,5 litru vody
Švestky umyjte a zbavte je stopek a pecek. Vodu s cukrem a kořením svařte na cukernatý roztok, nechte chvíli probublat a počkejte, až tekutina zchládne. Koření v ní můžete nechat, nebo ho vytáhnout. Švestky dejte do sklenic a zalijte je roztokem. Sklenice potom zavařte zhruba 20 minut při teplotě přes 80 stupňů Celsia.
Malinová marmeláda
Po sezoně oceníte také malinovou marmeládu. Výborná je na palačinkách, ale i třeba v lineckém cukroví. Co budete potřebovat:
- kilogram malin
- půl kilogramu cukru
- svazek máty
- jedno balení želírovacího prostředku
Maliny a mátu umyjte a mátu osušte. Do většího hrnce vsypte želírovací prostředek, přidejte dvě lžíce cukru a směs promíchejte. Z máty otrhejte lístky a nakrájejte je na malé kousky. Maliny přidejte do hrnce k sypké směsi a podrťte je. Směs potom přiveďte na mírném plameni k varu, přisypejte cukr a vařte asi pět minut. V poslední minutě přidejte mátu. Marmeládou naplňte suché vyvařené sklenice a nechejte je vychladnout dnem vzhůru.
Kiwi džem s limetkami
Vynikající je také kiwi džem s limetkami. Kromě kiwi a limetek budete potřebovat také jablko. Nachystejte si tyto ingredience:
- kilogram kiwi
- 700 gramů třtinového cukru
- jedno velké jablko
- dvě limetky
- jedno balení pektinu
Kiwi oloupejte a dužinu nakrájejte na malé kousky. Jablko také oloupejte a zbavte ho jader a nakrájejte na malé kostky. Z limet vymačkejte šťávu. Pektin v hrnci promíchejte s ovocem, šťávou a dvěma lžícemi cukru. Směs pak přiveďte k varu, přisypte zbytek cukru, promíchejte a vařte na mírném plameni asi 10 minut do zhoustnutí. Odeberte potom pěnu, která se vytvořila na povrchu. Ještě horký džem plňte do sklenic, které dobře zavíčkujte a nechejte vychladnout.
Borůvkový sirup
Udělat si můžete i borůvkový sirup. Stačí k tomu tyto ingredience:
- kilogram borůvek
- kilogram cukru
- jedno balení kyseliny citronové
- balení Gelfix klasik
- 1,5 litru vody
Borůvky dejte do hrnce a přidejte kyselinu citronovou a vodu. Přiveďte k varu a vařte asi dvě minuty. Přichystejte si větší hrnec a sítko, přes které směs propasírujete. Potom vše vraťte na plotnu a přiveďte k varu. Přidejte Gelfix, který ale ještě předtím smíchejte se dvěma lžícemi cukru. Pak přisypejte zbytek cukru a za stálého míchání asi pět minut vařte. Horký sirup potom dejte do sklenic, uschovávejte v chladu a temnu. O výsadbě ovocných stromů jsem psali zde.