Chystáte se pořídit nové kolo? Zaměřte se i na jeho správnou velikost!

 Ostatní 
26. července 2019 13:10 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Velikost kola je zásadní parametr Depositphotos
Kolo má doma mnoho lidí, někdo na něm jezdí do práce, někdo jen tak pro zábavu. Pokud si hodláte v nejbližší době pořídit nové, rozhodně se zaměřte na jeho velikost. Jde totiž o jeden z nejdůležitějších parametrů při jeho výběru.

Velikost kola je klíčová v každém věku, u dětí i dospělých. Jen na správně velkém kole si totiž jízdu opravdu užijete.

Jak zjistit velikost kola pro dítě

U dětí je třeba na správnou velikost kola klást obzvlášť velký důraz. Na příliš malém nebo naopak příliš velkém kole se děti necítí dobře a špatný výběr velikosti může způsobit, že si k jízdě na kole vytvoří negativní vztah. S přibývajícím věkem dítěte a jeho růstem je tedy vhodné průběžně měnit kolo za větší. U dětských jízdních kol se velikost rozlišuje rozměrem kol, tedy jejich průměrem.

Pro dítě ve věku od dvou do čtyř let a výšce 82 až 100 cm je ideální 12" kolo. Pokud je dítě vysoké 98 až 106 cm (tři až pět let), bude mu nejlépe sedět 14" kolo, pro výšku 104 až 122 cm (čtyři až šest let) je zase nejvhodnější 16" kolo. Pokud svým ratolestem budete pořizovat kolo v dobré prodejně, určitě vám s výběrem velikosti prodavači rádi poradí.

Na co si dát pozor

  • Pokud dítě ještě nezvládá techniku jízdy, velikost kola vybírejte vždy tak, aby dítě spolehlivě dosáhlo na zem. 
  • Jednotlivé velikosti dětských kol není vhodné přeskakovat, a to ani v případě, že je dítě na svůj věk poměrně vysoké. 
  • Ideálem je výška řídítek kola zhruba v úrovni pasu.

Pokoud některé z kritérií výběru podceníte, může to vést ke špatným jízdním návykům. Nezapomínejte ani na bezpečnost. Důležité je vybavit dítě ochrannými prvky, jakými jsou helma, chrániče, rukavice, světla a reflexní prvky. O tom, jak často je potřeba měnit z bezpečnostních důvodů cyklistickou helmu, jsme psali zde.

Jak zjistit velikost kol pro dospělé

U kol pro dospělé záleží kromě výšky jezdce také na jeho preferencích. Podle toho, v jakém terénu se plánujete nejčastěji pohybovat, vybírejte velikost ráfku (průměr kol). Výběrem správné velikosti rámu pak můžete do značné míry eliminovat různé bolesti krční páteře, hlavy, zad i končetin. Výšku kola si můžete doladit posunutím sedla i nastavením řídítek.

Velikost ráfku kola

Při výběru MTB si můžete zvolit tři rozměry kol, 26", 27,5" nebo 29". Jejich charakter určují zejména tyto tři vlastnosti: hmotnost samotného kola, jeho schopnost překonávání překážek a trakce či přilnavost. S každým rozměrem se pojí výhody a nevýhody, proto budete muset v určitém ohledu přistoupit ke kompromisům, ať už si vyberete kterýkoli z nich.

Stále více horských cyklistů preferuje největší, tedy 29" kola. Nejsnadněji zdolávají díry a kameny, na jedno šlápnutí ujedou největší vzdálenost a díky největšímu objemu pláště bude vaše jízda pohodlná a málo namáhavá. Vzhledem k větším kolům bude vaše těžiště ležet níže, proto také pojedete stabilněji než na 26" kole. 27,5" rozměr nabízí benefity 29" kol, je ale vhodnější i pro postavy pod 170 cm, zejména tedy pro ženy. Pro postavy vysoké 140 až 180 cm jsou vhodnější 27,5" kola, lidem vysokým 170 až 200 cm se lépe pojede na 29" kole. 

Důležitý je i tlak

Velikost kol má na schopnost překonávání překážek velký vliv, stejně jako tlak vzduchu v pneumatice. S rozměrem úzce souvisí úhel, v němž kola překonávají překážky. 27,5" kola mají pro zdolávání nerovností o 4 % „příznivější“ úhel, 29" kola dokonce o 6 %. A také čím větší kola jsou, tím je nižší tlak vzduchu v pneumatice při stejné hmotnosti jezdce. Nízký tlak se projevuje ve větší přilnavosti. A čím větší přilnavost, tím bezpečnější a rychlejší jízda.

Nevýhody větších kol

Nevýhodou větších kol je ale jejich vyšší hmotnost, která se nejvíce projevuje při zrychlování. Při něm budete muset vynakládat o něco větší sílu, abyste se rozjeli. V tomto ohledu naopak vynikají 26" kola. Pokud tedy chcete být při rozjíždění mrštnější a rychlejší, nejmenší rozměr bude pro vás nejvhodnější.

Jaký průměr kola zvolit

29" palcová kola jsou nejlepší na zdolávání nerovností a pohodlí při jízdě. S 26" kolem se vám bude nejlépe zrychlovat. Excelují na trasách plných zatáček, kde je nutné neustále akcelerovat a měnit směr. Kompromisem jsou pak 27,5" kola. Nerovnosti překonávají téměř stejně snadno jako 29" kola a v akceleraci jsou na tom velmi podobně jako kola 26".

Výška rámu

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem. Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Pavlína Pořízková to nandala plastickému chirurgovi. Ten napsal, že její tvář potřebuje kompletně...

Styl

Eva (47) o vztahu se silně věřícím mužem: Pochopila jsem, že ne každé násilí na lidech musí být...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...